Zbirka orožja Pokrajinskega muzeja Maribor po besedah vodje projekta Irene Porekar Kacafura spada med največje v Sloveniji ter zajema orožje in opremo iz obdobja od poznega srednjega veka do sredine 20. stoletja.
Vojaška zgodovina Maribora tudi v knjigi
Med 15. in 18. stoletjem je bila Štajerska mejna dežela in zato neprestano ogrožena. Orožje, s katerim so se branili, je prihajalo ravno iz orožarne v Gradcu, ki je danes del graškega muzeja Joanneum. "Z gostujočimi predmeti začasno dopolnjujemo stalno razstavo, s čimer želimo opozoriti na to, da se vezi med mestoma niso nikoli pretrgale," je pojasnila Irena Porekar Kacafura. Razstava Govorica miru je na ogled do 6. septembra, spremljala pa jo bodo še predavanja o zgodovini in restavriranju orožja ter izdaja knjige Nemirna dežela Štajerska avstrijskega strokovnjaka Leopolda Toifla, ki predstavlja vojaško zgodovino Maribora in njegove širše okolice od 13. do 19. stoletja. Knjiga opisuje vpetost mesta v razgibano evropsko dogajanje v času ogrskih in turških vpadov, kmečkih uporov, kakor tudi francoskih osvajanj.
V okviru projekta Govorica miru bodo 6. julija v Vinogradniškem muzeju Kebl izpeljali tudi enodnevno delavnico konserviranja in restavriranja kovinskega gradiva. Udeleženci delavnice, ki jo bo vodila konservatorsko-restavratorska svetovalka Irena Porekar Kacafura, bodo spoznali osnovne principe čiščenja in zaščite železnih predmetov. Govorica miru je prvi del projekta Evropa v muzeju - Muzej v Evropi, ki velja za največji projekt pokrajinskega muzeja v okviru Evropske prestolnice kulture (EPK). Projekt se osredotoča na izmenjave med evropskimi muzeji, zato bodo pozneje letos postavili na ogled še uniforme papeške narodne garde iz muzeja v Vatikanu, kipe bratov Straub iz muzeja v Münchnu ter pohištvo iz muzeja v Varšavi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje