Tutakamon je pred 3.000 leti umrl v starosti komaj 18 let. Na oblast je prišel že kot deček in vladal skoraj deset let. Foto: EPA
Tutakamon je pred 3.000 leti umrl v starosti komaj 18 let. Na oblast je prišel že kot deček in vladal skoraj deset let. Foto: EPA
Tutankamon
Tutankamon je bil eden zadnjih kraljev egipčanske 18. dinastije in je vladal v nemirov polnem obdobju zgodovine. Foto: EPA
Stene egipčanskih grobnic so bile okrašene s poslikavami ali pa reliefi, kakršen je ta iz grobnice Meryneitha, Tutankamonovega duhovnika.
Stene egipčanskih grobnic so bile okrašene s poslikavami ali pa reliefi, kakršen je ta iz grobnice Merineitha, Tutankamonovega duhovnika. Foto: EPA

Vrnitev predmetov bo toliko bolj dobrodošla, saj se v Gizi pripravljajo na odprtje novega velikega egipčanskega muzeja, napovedanem za leto 2012. V newyorškem muzeju bodo predmeti, manjše figure, nakit, med drugim miniaturen bronast kip psa, zapestnica v obliki sfinge in ogrlica razstavljeni do junija prihodnje leto.
"Zaradi natančne zakonodaje, ki se je vezala na izkopavanje, ta dela nikoli ne bi smela zapustiti Egipta," pojasnjuje direktor muzeja Thomas Campbell. Zato je mnenja, da pripadajo Egiptu.
Zahi Hawass, direktor egiptovske arheološke direkcije, je gesto Metropolitanskega muzeja pozdravil kot čudovito. "Dolga leta je bil newyorški muzej, zlasti oddelek za egipčansko umetnost, močan partner v naših poskusih vrnitve nezakonito odnešenih umetnin. Zaradi njihove plemenitosti in etične drže bo 19 predmetov iz Tutankamonove grobnice zdaj ponovno združenih z drugimi zakladi tega mladega kralja," je še dodal.
Dan, ko je Tutankamonovo zlato zasvetilo iz teme
Skoraj 90 let je, odkar je njegovo slavno grobnico odkril angleški arheolog Howard Carter. 26. novembra so pred njim ležale štiri dvorane, nekatere skoraj do stropa napolnjene z dragocenimi predmeti, ki naj bi pokojnega faraona pospremili na njegovi poti v onostranstvo. Arheolog je bil očaran nad nakitom, amuleti, orožjem, stoli, glasbili in insignijami, ki so se svetili iz teme.
Predmete so okrasili najboljši mojstri kraljestva, izdelali pa so jih iz dragocenih materialov, kot so slonovina, alabaster, dragi kamni in predvsem zlato. Nič manj ni bila sijajna poslikava na vseh stenah grobnice, v kateri je stal faraonov sarkofag, v tem pa njegova mumija, prekrita z masko, verjetno danes najprepoznavnejšim spominom časa, ko so v Egiptu vladali faraoni.
Rekonstrukcije treh soban
V zadnjih letih so tri grobnice rekonstruirali in pri tem zvesto sledili originalu tako v velikosti kot okrasu. Rekonstrukcije, ki pričarajo občutek, kot bi stali v egipčanski nekropoli, obdani z replikami približno 1.000 najpomembnejših predmetov, potujejo na razstave na različne konce sveta. Trenutno so na ogled v Manchestru.