Kaj se je v resnici dogajalo? Foto: RTV SLO
Kaj se je v resnici dogajalo? Foto: RTV SLO
Spomenik žrtvam povojnih pobojev v Teharjah. Foto: RTV SLO
Seznami žrtev se vlečejo čez več strani. Foto: RTV SLO

Razstava Prikrito in očem zakrito - Prikrita grobišča 60 let po koncu druge svetovne vojne nam predstavlja pojav prikritih povojnih grobišč v Sloveniji in govori o širših razsežnostih tega pojava, postavitev pa ponuja tudi nekaj predlogov za prihodnje urejanje in označevanje teh grobišč.

Več kot štiri stotine grobišč
Čeprav niti obstoj množičnih grobišč, še manj pa povod za njihov nastanek, dolga desetletja ni bil znan številnim Slovencem, pa je danes znano, da je po Sloveniji raztresenih več kot 400 že evidentiranih grobišč, verjetno pa leži kje še kakšno, ki se je doslej spretno izogibalo očesu zgodovinarjev.

Država za že raziskana grobišča skrbi zelo različno. Nekatera so že urejena, druga pa še vedno samevajo, zato razstava odpira tudi vprašanje urejanja grobišč v prihodnje, hkrati pa tudi opozori, da moramo Slovenci končno razkriti resnico o svoji preteklosti. Prikrita zgodovina namreč ovira nemoten razvoj naroda, ki si ne želi priznati svoje prave narave.

Namen je zgolj informiranje
Organizatorji razstave so še zapisali, da ne želijo obujati še ne zaceljenih ran in travm polpretekle zgodovine, še manj pa razdvajati slovenskega naroda. Avtorji želijo le prikazati tisti del zgodovine, ki je še pomanjkljivo raziskan in še ni bil dobro predstavljen javnosti.

Delo Mitje Ferenca
Razstavo ob 60. obletnici konca 2. svetovne vojne je pripravil Mitja Ferenc, docent za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti, ki je tudi avtor spremne publikacije. Ferenc dobro pozna problematiko množičnih grobišč v Sloveniji, saj je bil član Komisije Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč, od leta pa je stal tudi na čelu projekta Evidentiranje prikritih grobišč v Republiki Sloveniji.