Velika pregledna razstava nosi preprost naslov Mozaiki, na ogled pa ponuja 50 mozaikov in 15 fotografij tistih del, ki jih ni bilo
mogoče razstaviti v originalu. Razstavljeni mozaiki so nastajali od 60. let do danes. Razstava je del širšega projekta, ki zajema še istoimensko monografijo in dokumentarno oddajo Likovni portret - Svetloba in senca: Jože Spacal - Mozaiki.
Razstava ponuja mozaike iz ciklov Kras, Rušenja, Goreče knjige, Kostanji in tudi nekaj del iz kasnejših ciklov mehkih form. V razstavo je vključena tudi projekcija že omenjene dokumentarne oddaje, ki si ga bo na RTV Slovenija mogoče ogledati marca.
Od slikarstva do scenografije
Kustos razstave, Jure Mevkuž, je Spacala označil za najvidnejšega slovenskega likovnega umetnika svoje generacije. Po njegovih besedah je umetniku ustvarjalni duh narekoval ukvarjanje na različnih področij - od scenografije do slikarstva, grafike in mozaikov. Mozaiku se Spacal kontinuirano posveča od začetka ustvarjalnega obdobja, v zadnjih letih pa se je zapisal le tej tehniki.
Nastajanje celovite arhitekture
"Mozaik je bil tisočletja ena od dvorazsežnih slikarskih tehnik, pri Spacalu pa je s svojo reliefno razgibano površino najprej segel na področje kiparstva in potem v televizijskih scenografijah z obsežnim posegom v prostor postal celovita arhitektura," je povedal avtor spremnih besedil v knjigi in filmu Janez Lombergar. Po njegovih besedah po Spacalu slovenska televizija ni več imela tako močne ustvarjalne scenografske osebnosti, ki bi ob novih tehnoloških možnostih virtualne scenografije njegovo delo razvijala naprej ter dala nove izraze njegovim usmeritvam, dognanjem in stvaritvam.
S 23 nagradami
Umetnik se je rodil leta 1939 v Kostanjevici na Krasu, umetnostno izobrazbo pa je pridobil na akademiji Brera in Visoki šoli za umetnost Castello Sforzesco v Milanu. S svojimi izdelki je sodeloval na vseh pomembnejših razstavah slovenske grafike doma in v tujini. Med letoma 1964 in 1993 se je predstavljal tudi na vseh pomembnih grafičnih bienalih. Ustvarjanje mu je prineslo 23 nagrad in priznanj v tujini, med katerimi velja omeniti nagrado na 7. norveškem mednarodnem bienalu grafike v Fredrikstadu in premijo na 4. mednarodnem bienalu grafike v Varni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje