Vsako leto se (lahko bi dejali precej iznajdljivi britanski umetniki) zberejo in narišejo oziroma oblikujejo razglednice po lastnih zamislih. Te gredo nato na Skrivnostno prodajo razglednic (Secret Postcard sale), katere izkupiček je namenjen Kraljevi londonski akademiji za umetnost. Letošnje prireditve so se poleg številnih študentov udeležili Tracey Emin, Anish Kapoor in celo Yoko Ono.
Eminentna imena so že stalnica razgledniške pomoči akademiji; pred nekaj leti je svojo razglednico prispeval celo "enfant terrible" angleške umetniške scene Damien Hirst, za katerega bi se lahko reklo, da je bolj kot umetnik poslovnež.
Skoraj "maček v žaklju"
Posamezna razglednica bo, ne glede na ime avtorja, na javni prodaji 22. novembra stala 40 funtov, potem ko si jih bodo morebitni kupci lahko ogledali na teden dni dolgi razstavi (ki že poteka) na akademiji.
Trik celotne Skrivnostne prodaje razglednic - od koder izhaja tudi ime - je skrbno prikrita in varovana identiteta sodelujočih avtorjev, kar pomeni, da kupci pravzaprav ne vedo, čigavo delo bodo kupili, ampak lahko sledijo samo svojemu okusu in poznavanju umetnikovih značilnosti. Tisti s "srečno roko izbire" bodo letos domov lahko odnesli originalne razglednice fotografa Davida Baileyja, Turnerjevega nagrajenca Graysona Perrya, nekdanjega člana Clashov Paula Simonona in celo najslavnejšega oblikovalca čevljev Manola Blahnika. Pravzaprav gre za najbolj demokratično prodajno razstavo: vsakdo ima enake možnosti za nakup res velikega imena iz sveta umetnosti.
Pomoč študentom
Profesor Glynn Williams, ravnatelj Kraljeve londonske akademije, je z letošnjim izkupičkom izredno zadovoljen: "Zelo smo zadovoljni z razglednicami, ki so jih letos prispevali nekateri izmed najslavnejših umetnikov in oblikovalcev." Celoten dogodek je namenjen zgolj zagotavljanju prihodnosti prihajajoče generacije umetnikov, in ko javnost kupuje kartice, jim le pomaga, je še povedal Williams. Zbran denar bo šel v sklad akademije, namenjen nagradam, ki jih nato prejmejo študenti. Morda pa tovrstna prodajna razstava ni tako slaba ideja in bi se obnesla tudi na nebritanskih tleh.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje