V Slovenskem etnografskem muzeju so odprli razstavo natečaja otroških likovnih del Cici umetnije. Bienalna likovna prireditev, ki jo pripravljajo uredništvo revij Ciciban in Cicido, založba Mladinska knjiga ter otroški vrtec Ajdovščina, letos praznuje deseti jubilej. Na natečaj so prejeli skoraj 5.000 del najmlajših ustvarjalcev.
Na natečaj, na katerem lahko sodelujejo predšolski otroci in učenci prvega triletja iz vse Slovenije, se je odzvalo rekordno število otrok, je povedala vodja sektorja izobraževalno založništvo pri Mladinski knjigi Senja Požar Horvat. Prejeli so 3.089 likovnih del iz 241 osnovnih šol, 170 vrtcev je poslalo 1.605 otroških del, 44 del pa je prispevalo 32 posameznikov. Na natečaju je sodelovalo tudi pet zavodov za izobraževanje in usposabljanje otrok s posebnimi potrebami; ti so poslali 21 del. Skupno je na natečaj prispelo 4.847 del.
Vsaj 3.000 del primernih za razstavo
Strokovna komisija se je znašla med otroškimi slikarskimi, grafičnimi, risarskimi in kiparskimi deli. Kot je zbrani množici otrok in odraslih pred etnografskim muzejem povedal njen predsednik Tomaž Zupančič, bi si gotovo vsaj 3.000 del zaslužilo, da bi jih razstavili. Ker pa se je bilo treba omejiti, so izbrali 15 del. Ta, kot upa, predstavljajo otroško umetnost današnjega časa in dajejo poseben pečat 20-letnici sodelovanja z najmlajšimi ustvarjalci.
Strokovno žirijo so poleg Zupančiča, ki prihaja z mariborske Pedagoške fakultete, sestavljali še Tonka Tacol z ljubljanske Pedagoške fakultete, akademska kiparka Alenka Vidrgar in akademski slikar Azad Karim. Komisija je v otroških likovnih delih iskala inovativnost, drzne ideje, izvirnost, radovednost, domišljijo in pristnost otroškega ustvarjanja, so sporočili iz Mladinske knjige. Nagradila je 15 del, sedem iz osnovnih šol, sedem iz vrtcev in eno kiparsko delo.
Otroke sta pred podelitvijo nagrad animirala Ciril Horjak in Boštjan Napotnik - Napo. Horjak je otrokom približal pravljico o kobilici in mravljicah, ki si jo je izposodil v knjigi ljudskih pravljic Za devetimi gorami Anje Štefan. Napotnik je z otroki priredil tekmo, v kateri so se nastopajoči spremenili v zajčke in ježke.
Vsa izbrana dela bodo razstavljena v Slovenskem etnografskem muzeju, pozneje pa se bodo selila še v Galerijo Grad v Slovenski Bistrici.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje