Brazilski arhitekt, ki bo letos decembra dopolnil častitljivo 102. leto, je tisti arhitekt, ki je zgradil glavno mesto Brazilije Brasílio, ki pravzaprav predstavlja mejnik v zgodovini načrtovanja in gradnje mest. Brasília, zgrajena v 20. stoletju, je edino mesto na svetu, ki ga je Unesco leta 1987 uvrstil na seznam zgodovinske in kulturne dediščine. Prebivalci to čast sicer jemljejo z zadržki, saj ohranja kulturno dediščino mesta, hkrati pa zelo otežuje kakršne koli posodobitve.
Prestolnica v štirih letih
Del madridske razstave je posvečen tudi temu mestu; zgrajeno je bilo med letoma 1956 in 1960 pod vodstvom urbanista Lucie Costa in Niemeyerja, ob pogledu iz zraka pa spominja na letalo ali ptiča. Za brazilskega arhitekta najkrajša razdalja med dvema točkama ni ravna linija, temveč lok, kar potrjuje tudi njegovo delo, ki ga označujejo živahne krivulje.
Costa kot glavni mestni urbanist in Niemeyer kot glavni arhitekt, ki je v mestu zasnoval vse javne zgradbe, sta v projektu, imenovanem »plano piloto«, videla priložnost udejanja novih, modernih idej v arhitekturi. Želela sta, da se vsak element mesta, od javnih do stanovanjskih poslopij in zelenih površin, zlije s celotno podobo mesta. Kot načrtovalec mesta je Costa posegel na vse ravni življenja, določil je celo, kakšne barve naj bodo mestni taksiji, uniforme voznikov avtobusov in kako naj bodo videti grobovi. Uradno je bila Brasília razglašena za brazilsko prestolnico 21. aprila 1960.
Prvi Brazilec s Pritzkerjevo nagrado
Niemeyer je v sedemdesetletni karieri izdelal več kot 700 projektov po vsem svetu in velja za pionirja uporabe betona, v Braziliji pa za očeta moderne arhitekture. Leta 1988 je bil prvi Brazilec, ki je prejel Pritzkerjevo priznanje. Prislužil si ga je z načrtovanjem futurističnih betonskih konstrukcij s pogosto zelo drzno ukrivljenimi ploskvami, ki so zaznamovale urbano krajino Ria de Janeira in umetno ustanovljene brazilske prestolnice. Morda je skoraj težko verjeti, a Oscar Niemeyer kljub dobrim 100 letom še vedno sodeluje pri bliskoviti preobrazbi brazilskih mest.
Ustavljen projekt
Arhitekt, ki sicer trenutno leži v bolnišnici zaradi težav z žolčem, je ne glede na visoko starost še vedno dejaven, je pa letos pozimi opustil projekt Trg suverenosti, ki naj bi zrasel v srcu brazilske prestolnice. Projekt je med drugim predvideval gradnjo 100 metrov visokega obeliska, futurističnih kupol in nagnjenih stožcev. Projekt, ki je ob predstavitvi naletel na številne negativne odzive, naj bi bil končan leta 2010, ob 50-letnici gradnje brazilske prestolnice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje