Na razstavi je na ogled okoli 1.000 ovitkov gramofonskih plošč. Foto: MGLC
Na razstavi je na ogled okoli 1.000 ovitkov gramofonskih plošč. Foto: MGLC
Jean Dubuffet
Ovitke plošč so s svojo domišljijo oblikovali tudi znani umetniki, kot sta Jean Dubuffet in Marcel Duchamp.
V kakšne ovitke je svojo glasbo odela skupina Laibach? Foto: Aleksander Remec
Razstava ovitkov slovenskih plošč

Razstava Artcoustics, zgodbe z ovitkov gramofonskih plošč, predstavlja plošče in njihove ovitke kot fenomen, ki razkriva tržno, razredno, spolno in ideološko pogojeni svet 20. stoletja. Razstavo, pri postavitvi katere je sodeloval tudi Radio Slovenija, ki ima bogato zbirko zgovornih podob na ploščah, so zasnovali kot večplastno in multimedijsko kulturno ter izobraževalno izkušnjo.

Razvoj zvočnih nosilcev
Prvi sklop raziskuje razvoj zvočnih nosilcev - od šelakov, singlov, longplejk in kaset do zgoščenk in različne oblike ovitkov ter uporab plošč od razglednic, koledarjev in turističnih biltenov. Eksponati tako predstavijo, da plošče niso ponujale le glasbe, ampak tudi otroške pravljice, politične govore, jezikovne tečaje in literarne zgodbe.

Umetnost na ovitkih
Drugi sklop popelje obiskovalca razstave v pestri svet ovitkov, ki so jih oblikovali umetniki, med katerimi so tudi Marcel Duchamp, Jean Dubuffet, Johne Cage, Robert Raushemberg, Joseph Beuys, Raymond Pettibon, Jože Slak - Đoka, Bogdan Borćić, Matjaž Vipotnik, Bronislav Fajon, Laibach, Kostja Gatnik, Slavko Furlan, Tadej Pogačar, Ediscroato, Marko Ilič in Jugoslav Vlahovi.

Prek ovitkov do analize družbe
V tretjem sklopu pride na vrsto analiza ovitkov glede na oblikovalske, družbene in politične elemente. Ta del razstave predstavlja stereotipe oblikovanja, ki so se zakoreninili v džezu, rocku, punku, klasični, narodnozabavni glasbi in drugih glasbenih zvrsteh, ob tem pa pripoveduje o vsebinah na ovitkih, ki se dotikajo družbenih in političnih težav, kot so nasilje, vojna, feminizem, gejevska in lezbična kultura. Te se kažejo kot dosežek delovanja različnih glasbenih subkultur in njihovih distribucijskih mrež tako v Sloveniji kot po svetu.

Z obsežnim katalogom
Razstava ponuja na ogled približno 1.000 ovitkov gramofonskih plošč, ki so bile izdane v zahodnoevropskih ter severno- in južnoameriških državah. So sad produkcij v Jugoslaviji in na tistih območjih, ki so bila del nekdanjega vzhodnega bloka. Razstavljene plošče so izposojene iz zasebnih zbirk in javnih fonotek. Razstavo, ki je nastala tudi v sodelovanju Radia Študent, so postavili kustosi Nikolai Jeffs, Guy Schraenen in Božidar Zrinski, pospremili pa so jo tudi z obsežnim slovensko-angleškim katalogom, v katerem je mogoče na 500 straneh najti več kot 300 reprodukcij ovitkov gramofonskih plošč.

Razstava ovitkov slovenskih plošč