Slovenski grafični oblikovalec Nenad Cizl se je poigral s slavno ameriško oglasno kampanjo Got milk? in obenem opozoril na pravi razlog za vojne podvige nekdanje ameriške administracije. Foto: Nenad Cizl / Museum of design Zurich
Slovenski grafični oblikovalec Nenad Cizl se je poigral s slavno ameriško oglasno kampanjo Got milk? in obenem opozoril na pravi razlog za vojne podvige nekdanje ameriške administracije. Foto: Nenad Cizl / Museum of design Zurich
Angela Merkel, 1992. Sledi moči – fotografije Herlinde Koelbl
Od leta 1991 dalje je nemška fotografinja Herlinde Koelbl v osmih letih ustvarila vrsto fotografij nemške zvezne kanclerke Angele Merkel in serijo naslovila Spuren der Macht – Die Verwandlung des Menschen durch das Amt (Sledovi moči - Kako položaj spremeni posameznika; dolgoročna študija.) Foto: Herlinde Koelbl

Postavitev, ki je nastala iz več kot 200 političnih plakatov, filmov, fotografij in drugih del, prikazuje strategije ustvarjanja javne podobe politikov, pa tudi satirične fotomontaže političnih veljakov.

Na razstavi v Hiši umetnosti je dobil osrednje mesto plakat, ključni del praktično vsake politične kampanje. Prav s pomočjo plakatov politiki gradijo svojo javno podobo in si pridobivajo zaupanje volivcev, posredno pa tudi moč. (Obenem pa ne gre spregledati dejstva, da vpliv politikov v zadnjih letih, vsaj v primerjavi z močjo, denimo, direktorjev multinacionalnih korporacij, pada.)

Zaključen krog
Politične portrete lahko razporejamo tudi po razvojnih stopnjah politične kariere portretiranca: na prvih portretih mora kandidat delovati priljuden in primeren za izvolitev, pozneje pa mora izžarevati svoj status in nato ves "vizualni kozmos", ki ga administracija pripelje s seboj. To afirmativno držo seveda prej ali slej v precep vzame satira politične demontaže.

Razstavljena so dela več ustvarjalcev. Nemška fotografinja Herlinde Koebl je tako analizirala fotografije politikov in opazovala spreminjanje podobe Angele Merkel vzporedno z njenim vzponom moči. Švicarski fotograf Nicolas Righetti se je posvetil avtoritativnim političnim osebnostim, slovenski ilustrator in grafični oblikovalec Nenad Cizl pa je prispeval satirično fotomontažo nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha.

Na razstavljenih plakatih in fotografijah "nastopajo" tudi revolucionarni Lenin, kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger in južnoameriški narodni junak Che Guevara. Obsežno zbirko, ki jo je za razstavo posodil Muzej oblikovanja iz Züricha, so na Dunaju dopolnili še s serijo slik avstrijskih politikov, ki so na različne načine zaznamovali zgodovino. Med njimi so Bruno Kreisky, Jörg Haider in Kurt Waldheim. Razstavo si v avstrijski prestolnici lahko ogledate do 3. junija.