Postavitev, ki je na ogled v galeriji Mozarteum tamkajšnjega Muzeja umetnosti in Arcidieceznega, predstavlja Plečnikove cerkvene stavbe v Sloveniji in na tujem. Gre za sakralne zgradbe, ki so bodisi zgrajene bodisi obnovljene po njegovih načrtih.
Razstavo je zasnoval 'plečnikolog' Damjan Prelovšek, ki je tudi avtor razstavljenih fotografij sakralnih prostorov. Poleg teh je na ogled nekaj modelov Plečnikove cerkvene arhitekture – vse od ljubljanskih in drugih slovenskih cerkva do stavb, ki jih je postavil na Dunaju, v Zagrebu, Beogradu in Pragi.
Komentarji pod fotografijami popisujejo bistvene značilnosti in usodo projektov, v dobrem in slabem. Obiskovalci izvejo, s kakšnimi težavami se je pred 80 leti verjetno najbolj znan slovenski arhitekt srečeval ob gradnji cerkve v Pragi in kako je moral zaradi pomanjkanja denarja oskubsti svojo prvotno zamisel. Slike prikazujejo tudi ponovno postavitev cerkve Sv. Cirila in Metoda, ki je stala na mestu današnjega Gospodarskega razstavišča v Ljubljani, in nedokončan jezuitski samostan v Osijeku, ki je bil porušen po drugi vojni. Prelovšek je za spremljavo razstave prispeval tudi obsežen češko-angleški katalog.
Razstavo, ki bo v Olomucu na ogled do konca septembra, so v bistvu v Pragi videli že lansko jesen, jeseni pa naj bi jo postavili še vsaj v desetih čeških mestih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje