V Benetkah se je začel Bienale arhitekture, ki bo do 19. novembra potekal pod geslom Mesto - arhitektura in družba, ki nakazuje, da se bodo udeleženci veliko ukvarjali z vprašanjem, kako arhitekturo uskladiti z družbo, v kateri se vedno več ljudi seli s podeželja v mesta. Britanski arhitekt in urbanist Richard Burdett, letos prvič kustos tega bienala, je v središče postavil 16 velikih mest, ki bodo predstavila svoje izkušnje. Kako se razvijajo in spopadajo z različnimi težavami, bodo med drugim predstavili Šanghaj, Berlin in New York.
Zlati lev za Richarda Rogersa
Odprtje bienala je pospremila krajša slovesnost, na kateri so podelili zlatega leva za življenjsko delo na področju arhiteture. V skladu z usmeritvijo tokratnega bienala jo je prejel Richard Rogers, avtor pariškega centra Pompidou, londonskega Lloyd'sa, Millennium Doma in evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, ki je večino svojega poklicnega življenja posvetil ugotavljanju, kako mesta prebivalcem prilagoditi tako, da bodo čim bolj ustrezala njihovim željam potrebam. Drugi nagrajenci bodo znani ob 8. novembra.
Slovenija v Galeriji A + A
Po odprtju so se lahko obiskovalci sprehodili skozi 300 metrov dolge ladjedelniške hale Arsenalov, v katerih poteka mednarodna razstava. Nacionalne selekcije se predstavljajo v okoli 50 paviljonih posameznih držav v parku Giardini della Biennale, Slovenija pa svoj prispevek ponuja na ogled v Galeriji A + A, kjer se lahko obiskovalci seznanijo s Formulo Nove Ljubljane; sestavila jo je avtorska skupina Tomaž Brate in Sadar Vuga arhitekti.
Kaj lahko ponudi Ljubljana?
"Gre za razmislek o tem, kako se lahko Ljubljana kot srednje veliko evropsko mesto razvija v prihodnosti. Ta razmislek je tako koncipiran, da ga je mogoče aplicirati tudi na druga podobno velika oziroma podobno zasnovana evropska mesta," je slovensko postavitev opisal Boštjan Vuga.
Na osrednjih razstaviščih v Giardinih in Corderie dell’Arsenale pa Slovenija vendarle ne manjka, čeprav stoji Galerija A + A drugje. Na obeh lokacijah naj bi letos postavili dva velika zaslona, na katerih se bodo izmenjevali dveminutni predstavitveni filmi držav, ki nimajo paviljona v središču bienala. Tako želijo organizatorji arhitekturni bienale razširiti na celotno mesto in popularizirati tudi druge razstavne lokacije v Benetkah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje