Muzej Prado gosti prvo retrospektivno razstavo, posvečeno impresionistu Renoirju. Foto: EPA
Muzej Prado gosti prvo retrospektivno razstavo, posvečeno impresionistu Renoirju. Foto: EPA
Pierre-Auguste Renoir
Razstava kaže, kako so na Renoirja vplivali veliki mojstri, kot so Rubens, Tizian in Diego de Velazquez. Foto: EPA

Zanimanje za razstavo, ki so jo odprli že oktobra, je tako veliko, da so jo podaljšali do 13. februarja, prav tako pa so podaljšali tudi rok za spletne rezervacije. Na ogled sta, na primer, Avtoportret iz leta 1875 in leto prej naslikano delo Madame Monet s sinom, sliki, ki sta pozneje navdihnili velikane 20. stoletja, kot sta Pablo Picasso in Henri Matisse.

Na razstavi so predstavljena dela iz obdobja od leta 1874 do 1900, med njimi portreti, ženski akti, krajine in tihožitja. "Gre za manjšo retrospektivo vsega, kar je Renoir počel," je dejal direktor muzeja Prado Miguel Zugaza.

Čezoceanska izmenjava
Slike za razstavo si je osrednji madridski muzej za staro umetnost izposodil od zasebne zbirke Roberta Sterlinga Clarka oziroma Clark Art Instituta v Williamsonu v Massachusettsu. Inštitut, ki hrani zbirko omenjenega pokojnega ameriškega zbiralca, je svojo celotno zbirko Renoirovih del tokrat prvič posodil za razstavo na tujem. V zameno za izposojo Renoirovih slik bo Prado umetniškemu inštitutu za razstavo o razvoju akta v zahodni umetnosti posodil svoja dela Tiziana, Rubensa in Velazqueza.

Razstava izpostavlja kontrast med deli, naslikanimi pred umetnikovim potovanjem v Italijo, in deli, nastalimi po potovanju, obvezni ekskurziji za vsakega pravega umetnika, na katero se je podal leta 1881. Po besedah kuratorja razstave Javierja Barona je slikar večkrat v življenju izrazil očaranost nad slikami v muzeju, nad Benečani ter flamskimi in španskimi mojstri, kakršen je bil Velazquez. Dela zadnjega si je, na primer, podrobneje ogledal leta 1892, ko je obiskal Madrid.