Adam Elsheimer je biblijske prizore pogosto upodobil nekoliko drugače kot večina skladateljev. Foto:
Adam Elsheimer je biblijske prizore pogosto upodobil nekoliko drugače kot večina skladateljev. Foto:
Adam Elsheimer: Kamenjanje svetega Štefana
Adam Elsheimer je eden izmed najbolj preziranih likovnih umetnikov.
Adam Elsheimer
V Edinburgu predstavljao skoraj celoten Elsheimerjev opus.

V mislih imamo Adama Elsheimerja (1578-1610), slikarja nemškega rodu, ki velja za enega največjih mojstrov miniaturnega slikarstva. Elsheimer je v 32 letih svojega življenja naslikal samo 35 slik, izmed katerih je največja visoka manj kot 35 centimetrov, skoraj vsa pa bodo do 3. septembra na ogled v škotski kraljevi akademiji (The Royal Scottish Academy oziroma RSA) v Edinburgu. Posebej Rubens je izredno občudoval Elsheimerjeve miniature, saj je mojster uspel na platnu, nič večjem od razglednice, upodobiti celo biblijske prizore in krajine. Rubens je tako zapisal: "Nikoli nisem srečal nikogar, ki bi bil na področju upodabljanja majhnih figur, krajin in številnih drugih motivov enak Elsheimerju."

Vedno se najde prostor za malo praznine
Dokler sami ne ugledamo Elsheimerjevih umetnin, je skoraj težko verjeti, da je umetnik na tako majhne formate spravil tako veliko motivov, pa vendar njegova dela ne delujejo prenatrpano. Elsheimer zares ni trpel za sindromom 'horror vacui', saj se celo na njegovih delih najde nekaj praznega prostora. Adam Elsheimer, ki je po odhodu iz domače Nemčije odšel v Benetke in kasneje v Rim, ni bil izjemen le zaradi odločitve za majhen format.

Posebnost njegove umetnosti je med drugim tudi odločitev za upodabljanje dokaj nenavadnih motivov. Kot njegovi sodobniki je tudi Elsheimer upodabljal prizore iz biblijskih zgodb, a izbiral je nenavadne pripovedi. Kadar se je odločil za pogosto izbrano zgodbo, je iz nje izluščil drug prizor, kot pa ga je izbrala večina drugih slikarjev. Med Elsheimerjevimi svetopisemskimi slikarijami je še posebej znamenita upodobitev bega iz Egipta, ki je menda tudi njegovo povsem zadnje delo in ki je menda k slikanju tega prizora spodbudilo tudi Rembrandta.

Dihotomija teme in svetlobe
V slikarstvu Adama Elsheimerja se prepletajo vplivi domačega severa Evrope in sredozemskega bazena. Vpliv severa je zaznati predvsem v temačnosti Elsheimerjevih slik. Pogosto je slikal nočne prizore pa tudi sicer se je rad poigraval z ostrimi nasprotji med svetlobo in temo. Podobno kot na primer Breughel. Tudi kadar ni slikal, se je Adam Elsheimer zanimal za 'temačnost'. Rad je namreč strmel v nočno nebo in svoja astronomska spoznanja je s pridom uporabil tudi pri slikanju. Kot so zapisali v britanskem časopisu Times, je bil Adam Elsheimer povsem prvi umetnik, ki mu je uspelo povsem natančno upodobiti Lunino površje, izredno dobro pa je naslikal tudi rep Rimske ceste.

Genij, reven kot cerkvena miš. Nič novega.
Čeprav je Adam Elsheimer živel le 32 let, pa je bilo njegovo življenje izredno pestro in bogato z razburljivimi dogodki. Kot mladenič, ki je prisegal na luteransko vero, se je Elsheimer iz domačega Frankfurta preselil v Benetke. V Italiji ni odkril le astronomije, ampak tudi novo vero. Od luteranstva se je namreč preusmeril h katolicizmu. V Elsheimerjevem življenjepisu pa so se znašli tudi razburljivi dogodki, ki jih slikarju prav nič ne zavidamo. Nekoč se je umetnik znašel v zaporu, ker ni mogel odplačati dolga. Kljub ustvarjanju izrednih umetniških del je namreč Elsheimer umrl reven kot cerkvena miš, do pred kratkim pa njegovega imena ni cenilo prav veliko ljudi. Pa vendar, kadar govorimo o izjemnih umetnikih, takšna zgodba ni povsem neverjetna. Zgodila se je številnim umetnikom, ki so zasloveli šele dolgo po svoji smrti.