Propagandna fotografija slovenskega partizana. Foto: Založba Modrijan
Propagandna fotografija slovenskega partizana. Foto: Založba Modrijan
Fotograf je posnetek naredil leta 1945 v Zgornjih Čačičih.
Edi Šelhaus: Otroci pri umivanju Foto: Založba Modrijan

Postavitev so pripravili ob izidu knjige Slovenska odporniška fotografija 1941-1945, ki sta jo pripravila Franc Fabec in Dejan Vončina. V muzeju so delo predstavili in ob tem odprli priložnostno razstavo, ki bo na ogled do 14. junija. Več kot 150.000 ohranjenih podob iz 2. svetovne vojne dokazuje, da je bila fotografija odporniškega gibanja pri nas zelo kakovostna in tudi razširjena.


Vabimo vas tudi k branju dnevnika Mete Krese.

Do zdaj je znanih 160 avtorjev, ki so delovali kot ljubiteljski, poklicni, ilegalni in partizanski fotografi. Njihovo delo je svojevrsten spomenik in opomnik za naslednje generacije, pohvalijo pa se lahko s kakovostnimi deli, kakršnih ni mogoče najti veliko v protifašističnih in protinacističnih gibanjih v Evropi.

Od prizorov z bojišča do urbane fotografije
Fotografija slovenskega odporniškega gibanja med 2. svetovno vojno je po svoji razširjenosti in kakovosti izjemna redkost v protifašističnih in protinacističnih gibanjih v Evropi. Avtorja monografije, ki jo je uredil Marko Vidic, sta vanjo poleg prizorov iz življenja partizanov uvrstila tudi urbano fotografijo mest in prizore sklepnih bojev v zamejstvu. Ob fotografijah pa celovito podobo dajejo spremno besedilo, portreti vidnejših odporniških fotoreporterjev in fotografov ter intervjuji, ki osvetljujejo manj znane dogodke njihovega medvojnega delovanja.

Knjiga predstavlja izbor okoli 270 najboljših posnetkov, ožji izbor 20 del pa si bo mogoče ogledati na razstavi v Muzeju novejše zgodovine Slovenije.