Branko Suhy: N Y, 30. 4. 2002, akril, platno, 270 x 200 cm (iz triptiha). Foto: Narodni muzej
Branko Suhy: N Y, 30. 4. 2002, akril, platno, 270 x 200 cm (iz triptiha). Foto: Narodni muzej

Razstavo slikarja in grafika Branka Suhyja so odprli danes v Narodnem muzeju Slovenije. Suhy, redni profesor na ljubljanski likovni akademiji, svetovnih sprememb ne spremlja samo kot opazovalec, temveč v svojih delih tudi angažirano upodablja pomembne dogodke.
Pred usodnim 11. septembrom 2001 je Suhy nekaj časa preživel v New Yorku. Katastrofalni dogodki so se ga globoko dotaknili in pretresljive podobe New Yorka - mesta, ki ga pozna in ima rad - so njegov osebni odziv nanje, so ob razstavi zapisali v muzeju.
Angažiran v aktualnem trenutku
Umetnik je v svojem delu ujel posledice velikih političnih, ekonomskih in družbenih sprememb zadnjih let. Njegovo delo ponuja širši in globlji vpogled v grozovitost terorističnih napadov, ki jih opisi v knjigah, revijah ali časopisih le stežka prikažejo. Tematiko predstavi brez moraliziranja in jo s tem prepušča interpretaciji posameznika. Značilnost njegovega umetniškega izraza je robustnost in precizna izbira barvne palete. Monokromatske slike pustijo gledalcu le malo prostora za dvoumje.
En sam dan je dovolj, da zaznamuje našo prihodnost
Medtem ko v njegovih grafičnih kompozicijah prevladuje jasna geometrična struktura, barva pa ostaja postranskega pomena, pa ta zaseda osrednje mesto na akrilnih slikah. Z debelimi nanosi barve ustvarja skoraj dotakljivo osnovo, na katero nato umesti zelo reducirano obliko. Razstava gledalca opominja, kako lahko samo en dan zaznamuje našo prihodnost in kako medkulturne razlike privedejo do trka civilizacij. Suhyjev izjemen opus, posvečen tragediji 11. septembra 2001, priča o obstoju in nesprejemljivosti velikanskega zla, so še zapisali.
Branko Suhy se je leta 1950 rodil v Mariboru. Leta 1974 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, dve leti pozneje je tam končal slikarsko specialko, leta 1978 pa še grafično. Izpolnjeval se je v Parizu in na Dunaju, za njim je niz razstav in monografij. Razstava njegovih del v Narodnem muzeju bo odprta do 23. oktobra.