Napetost v odnosih med Rusijo in Gruzijo je potrdil tudi izgon več tisoč Gruzijcev iz Rusije. Foto: EPA
Napetost v odnosih med Rusijo in Gruzijo je potrdil tudi izgon več tisoč Gruzijcev iz Rusije. Foto: EPA
Predsednik Putin
Karikature predsednika Putina so očitno v Rusiji prepovedane. Foto: EPA
Uničena razstava v Moskvi

V dneh, ko rusko vodstvo opozarja na domnevno gruzijsko izzivanje, so neznanci vdrli v galerijo Guelman, eno od vodilnih zasebnih galerij v Moskvi. Galerija, ki jo vodi Marat Guelman, je predstavljala dela gruzijskega umetnika Aleksandra Džikija. To naj bi ruske nacionaliste, ki so vdrli v galerijo in uničili nekaj del. Skupil jo je tudi Guelman, ki so ga nasilčneži pretepli. Sam je svoje napadalce označil kot obritoglavce, napad pa je po njegovem mnenju sprožilo njegovo v javnosti izraženo nasprotovanje neonacistom.

Proti galeriji ukrepa tudi oblast
Galerija Guelman se je v središču pozornosti znašla že nekaj dni pred napadom. Ruska oblast je odredila zaplembo 11 platen iz galerije, ki slovi po predstavljanju umetnosti, katere avtorji se ne bojijo izraziti svojega pogleda na dogajanje v politiki. Zaplenjene slike so prikazovale karikature ruskega predsednika Putina, Osame bin Ladna in ameriškega predsednika Busha. Torej niso bile prav nič enostransko in strogo usmerjene proti ruskemu političnemu vodstvu, pač pa so le izpostavljale tiste figure svetovne politike, ki teptajo človekove pravice in svoboščine.

Krivdo izdaja že priimek Guelman
Marat Guelman ni bil vedno v nemilosti ruskih oblasti. Strokovnjak za likovno umetnost je bil nekoč celo politični svetovalec, kasneje pa se je povsem posvetil umetnosti. Ker razstavnega prostora ne odreka umetnikom, ki si upajo izraziti svoj kritični pogled na rusko politiko in na ideološka stališča, ki prevladujejo med ruskim prebivalstvom, se je Gulman znašel celo na seznamu sovražnikov Rusije, ki ga na svojih spletnih straneh objavljajo ruski nacionalisti. Pravzaprav Guelman "izziva" že s svojim judovskim priimkom. Ruski skrajni nacionalisti namreč še vedno "bolehajo" za sindromom antisemitizma, ki so ga v večini evroskih držav izkoreninili že pred več desetletji.

Napad na galerijo se verjetno ne bi zgodil, če ne bi nedavno prišlo do hude zaostritve v odnosih med Gruzijo in Rusijo. Vzrok za stopnjevanje napetosti je bilo prijetje štirih ruskih vojaških oficirjev, ki jih je Gruzija obtožila vohunstva. Kot povračilni ukrep je Rusija iz države izgnala več tisoč Gruzijcev, ki jih je identificirala kot nezakonite priseljence, Gruziji pa je naložila tudi gospodarske sankcije.
Uničena razstava v Moskvi