[FOR]UM je osnovan na pobudo Moderne galerije in Muzeja za sodobno umetnost Metelkova, da bi obiskovalce ozavestili o obstoju štirih nacionalnih muzejev na Metelkovi, ki jih povezuje muzejski trg oziroma forum.
Program že skoraj dve leti vključuje ustvarjalne delavnice za vse generacije in javna vodstva po razstavah. Z novo sezono ga bodo nadgradili tako, da se bodo muzeji med seboj tudi vsebinsko povezali. Osredotočili se bodo na aktualne teme, ki združujejo vse štiri muzeje in enkrat na mesec skupaj pripravili tematsko delavnico in družabni dogodek.
Politične razsežnosti prijateljstva
Ob aktualni mednarodni razstavi Politizacija prijateljstva, ki je na ogled v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova (MSUM), bo prva tema prenovljenega [FOR]UM-a prijateljstvo. Razstava izpostavlja širšo politično razsežnost prijateljstva in s tem tudi določeno napetost in nelagodje. Postavitev temelji na izhodiščih participatorne umetnosti Vzhodne Evrope in Latinske Amerike in skuša zaobjeti določene vidike sodelovanja, kot so kolektivno ustvarjanje, solidarnost, druženje in sodelovanje umetnikov.
Neformalni alternativni prostori, umetniški kolektivi, skupinsko ustvarjanje in samoorganiziranost so le nekatere značilnosti vzhodnoevropskih in latinskoameriških prostorov, kjer umetniški sistem ni samo nerazvit, temveč tudi popolnoma ravnodušen do drugačnih umetniških praks.
Razstava tako postavlja vprašanja, kaj lahko prijateljstvo proizvede in kakšni premiki – tako v umetniško-formalnem kot v političnem smislu – se zgodijo, če prijateljstvo tvori nove načine medsebojnih odnosov in nove konstelacije obstoja sveta.
Prijateljstvo na zelenjavnem vrtu
Tema prijateljstvo povezuje štiri sodelujoče institucije, a tudi skupine in posameznike v soseščini, ki z neformalnim angažmajem prispevajo k skupnemu dobremu. Prvi družabni dogodek se bo osredotočil na vrt. Zelenjavni vrt je ob muzeju nastal spomladi leta 2013 kot projekt kolektiva O-JEJ (Loup Abramovici, Bara Kolenc, Rado Jaušovec, Teja Reba) v okviru 7. trienala sodobne umetnosti v Sloveniji - U3.
Ideja vrta v urbanem prostoru spodbuja različne iniciative o skupni uporabi javnih zelenih površin in ob tem potekajoči neformalni izmenjavi znanja. V zadnjem času tudi vse več umetnikov in producentov izpostavlja umetnostne prakse, ki vključujejo trajnostne oblike sodelovanja v lokalni skupnosti. Predstavljene so tudi pri nekaterih umetnikih v zbirki Moderne galerije in Muzeja za sodobno umetnost Metelkova in na razstavi Sedanjost in prisotnost (pri Marjetici Potrč, Marku Peljhanu, Apoloniji Šušteršič in drugih). V muzeju so se zato odločili, da vrt začasno obdržijo in ga dopolnijo z izobraževalnimi dejavnostmi.
Brezplačni ogledi razstav in delavnice
V sklopu [FOR]UM-a bodo v soboto od 16.00 do 18.00 razstave v Narodnem muzeju Slovenije - Metelkova, Slovenskem etnografskem muzeju in Muzeju sodobne umetnosti Metelkova na ogled brezplačno. Na voljo so tudi delavnice delavnic za vse generacije. V nedeljo, 7. 9. 2014, ob 11. uri, bo po razstavi Politizacija prijateljstva vodila kustosinja razstave Bojana Piškur.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje