Ljubljanski laboratorij za digitalne medije je razvojni in produkcijski laboratorij, ki podpira inovativno raziskovanje in delo na področjih medmrežja, digitalnega videa, elektronskih umetnosti, digitalnega avdia, komunikacij, razvoja programske in strojne računalniške opreme ter interdisciplinarnega združevanja vseh naštetih.
Začetek delovanja Ljudmila zaznamuje v letu 1994, koreninam njihovega delovanja pa lahko sledimo vse od prvih korakov spleta dalje. Širjenje idej in znanj o medmrežju, izdajanje revije, ustvarjanje prvih medmrežnih portfolijev za slovenske umetnike, tehnična pomoč pri produkciji del slovenskih ustvarjalcev, organizacija delavnic, predavanj in udeležb na mednarodnih konferencah, sodelovanje pri ustanovitvi mreže Nettime (mreža, ki spodbuja mednarodne spletne razprave na področju kulture) so le nekatere Ljudmiline dejavnosti.
Razstava kot časovnica projektov
Vodilo predstavitve na razstavi je časovnica, ki združuje dogodke in dosežke digitalnega laboratorija. Predstavljena so tudi umetniška dela, ki so nastala s pomočjo Ljudmile, in od tod tudi naslov razstave - Powered by Ljudmila. Gre za dokumente, ki podčrtavajo delovanje in pomembnost Ljudmile kot podporo, inkubatorja idej, projektov in znanja v celotnem slovenskem ter mednarodnem prostoru. Nastanek, razvoj in vizija institucije so predstavljeni tudi skozi intervjuje s pomembnimi soustanovitelji in sodelavci in v tem smislu bi razstavo lahko poimenovali tudi kot "inventura akterjev", kot zapiše Alenka Gregorič v besedilu ob razstavi. Pregled Ljudmilinega delovanja se osredotoča na predstavitev dogodkov, projektov in akcij ter njihove vpetosti v slovenski in širši mednarodni prostor, ne prinaša pa kritičnega pogleda.
Ljudmila kot zgodba urbanega, socialnega, umetniškega in institucionalnega tkiva Ljubljane
Ljudmila, ki je predvsem v devetdesetih letih dvajsetega stoletja odigrala ključno vlogo pri ustvarjanju lokalne umetniške scene, še vedno predstavlja pomemben segment ljubljanskega ustvarjalna polja. Kot taka se vpisuje v lani na novo definirane programske smernice Mestne galerije Ljubljana, ki središče na mesto Ljubljana usmerjajo z nekoliko drugačnih zornih kotov. Ob predstavitvi umetnikov, živečih v Ljubljani, je ustrezno izhodišče tudi "premislek o mestu kot arhitekturnem, urbanem, družbenem, socialnem in institucionalnem tkivu". V takem okviru je sedemnajstletno delovanje Ljudmile s številnimi kreativnimi potenciali, sodelovanji in pionirsko vlogo digitalnega ustvarjalnega delovanja gradnik, ki tvori edinstven mozaik umetniških projektov zunaj institucionalnega okvira.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje