Sekrêter, ki si ga lahko ogledate v Narodnem muzeju Slovenije, je le eden od treh kosov pohištva iz delavnice bratov Röntgen, na katerem je podpis mojstra, ki ga je izdelal. Foto: Narodni muzej Slovenije
Sekrêter, ki si ga lahko ogledate v Narodnem muzeju Slovenije, je le eden od treh kosov pohištva iz delavnice bratov Röntgen, na katerem je podpis mojstra, ki ga je izdelal. Foto: Narodni muzej Slovenije
Chippendalov stol
Na slog Davida Röntgena je precej vplivalo pohištvo Thomasa Chippendala.

V Narodnem muzeju Slovenije si lahko tako do 28. novembra ogledate izjemno lep primerek baročnega pohištva, ki so ga leta 1760 izdelali v priznani nemški delavnici pohištva, ki sta jo vodila brata Abraham in David Röntgen. Gre za tako imenovani sekrêter oziroma omarico, ki se odpre in preobrazi v pisalno mizico. Primerek je še posebej izjemen zaradi podpisa mizarskega mojstra, saj so danes znani le trije dokumentirani kosi pohištva s podpisom mojstra, ki je izdelal ta sekrêter.

Tehnološko in umetniško odlično pohištvo
Delavnica bratov Röntgen je že v svojem času slovela kot središče izdelovanja izredno kakovostnega in tudi lepega pohištva. Brata iz Neuwieda v bližini Koblenza sta slovela ne le kot izdelovalca pohištva, ki je slovelo po lepih, večinoma v tehniki intarzije, izdelanimi okrasnimi elementi, pač pa tudi kot inovatorja. Iz delavnice Röntgen so namreč prihajali kosi pohištva, opremljeni z zapletenimi mehanizmi. Takšnega ima tudi v Narodnem muzeju razstavljeni sekrêter. Brata sta namreč pripomogla k razvoju tehnike, s katero je mogoče doseči, da se pisalna mizica in omara v enem "zloži" sama vase.

Vseh "trikov" izdelovanja pohištva se David in Abraham Röntgen seveda nista domislila sama. David Röntgen se je podal tudi na "študijsko" potovanje, na katerem ga je pot zanesla na Nizozemsko in v Anglijo. Opazoval je delo tujih mojstrov izdelave pohištva in nekaj njihovih tehnik zanesel tudi domov. Delavnica Röntgen si je tako že kmalu po ustanvitvi leta 1741 pridobila velik sloves, ki ni bil omejen le na nemške dežele, pač pa je dosegel tudi poznavalce in ljubtelje odličnega pohištva drugod v Evropi.

Anglofil David Röntgen
V slogu pohištva Röntgen se je še posebej odrazil Davidov postanek v Angliji. Tam se je navdušil nad pohištvom Thomasa Chippendala, nad izrezljanimi nogami ter nad uporabo mahagonijevega furnirja. Ta je bil uporabljen tudi pri v Ljubljani razstavljenem izdelku.

P. B.