Večji del slovite slike Bivališče v gorovju Fučun kitajskega mojstra Huanga Gongvanga iz 14. stoletja je že od leta 1949 shranjen v narodnem muzeju v Tajpeju, drugi del šest metrov dolgega zvitka pa je shranjen v muzeju province Džedžiang v mestu Hangdžou.
Napaka popravljena - a samo za dober mesec
Razpolovljena slika bo od 2. junija v celoti znova na ogled v narodnem muzeju v Tajpeju. Kitajska bo svoj del Tajvanu posodila za 40 dni, poznavalci pa v tej gesti vidijo podporo kitajske vlade tajvanskemu predsedniku Ma Jing-džeouju.
Popotnica za onstranstvo
Mojstrovino iz dinastije Juan je pred več kot 300 leti strgal zasebni zbiralec, ki je na smrtni postelji skušal dragocenost zažgati. Ta slika je bila namreč eden od le dveh predmetov, ki jih je rešil na begu pred mandžurskim vpadom; imel jo je tako rad, da jo je sklenil odnesti s seboj onstranstvo. V zadnjem hipu jo je pred ognjenimi zublji rešil njegov sorodnik.
Od takrat sta bila dela slike ločena: en del zvitka so ob koncu državljanske vojne na Kitajskem prepeljali v Tajvan (skupaj s približno 600.000 predmeti, ki so od takrat del najbogatejše zbirke kitajske umetnosti na svetu).
Umetnost premosti razkol
Kitajska ima Tajvan za del svojega ozemlja in vztraja, da so predmeti v zbirki narodnega muzeja v Tajpeju njena last. Tajvan zato umetnin iz muzeja ne posoja Kitajski, sta pa narodna muzeja v Tajpeju in Pekingu leta 2009 pripravila prvo skupno razstavo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje