Gorenjski muzej je v kleti mestne hiše v Kranju odprl razstavo o starem Egiptu. Lega razstavnega prostora, do katerega se morajo obiskovalci spustiti po stopnicah, simbolično spominja na egipčanske grobnice. Zato so se v Gorenjskem muzeju odločili, da mogočno egipčansko civilizacijo predstavijo skozi njihovo pojmovanje življenja in smrti. Predmeti, ki so last Arheološkega muzeja iz Zagreba, bodo na ogled do 20. oktobra.
Impresivna zbirka hrvaške prestolnice
Sklad egipčanske zbirke zagrebškega arheološkega muzeja šteje prek 2.100 predmetov, ki jih je muzej na začetku 20. stoletja odkupil od družine avstrijskega podmaršala Franza Kollera. Zgodnja egipčanska obdobja v zbirki predstavljajo pogrebne in zaščitne kamene stele, glavni del zbirke pa sestavljajo predmeti poznega Egipta (od leta 1070 pred našim štetjem do leta 30 našega štetja). Iz tega obdobja hranijo številne kipe iz kamna in brona, hkrati pa tudi bogato zbirko figuric ušabti in kanopskih vaz. Hranijo tudi nekaj papirusov z zapisi iz Knjige mrtvih.
Skrivnostni bog smrti
Na razstavi v Kranju bo na ogled kratka predstavitev države, ki je zacvetela ob Nilu. Sledijo ji predstavitev pomena piramid in razlogov za mumificiranje ter egipčanska religija s poudarkom na Ozirisovem kultu. Oziris je sodnik mrtvih in vladar podzemlja v Starem Egiptu. Priljubljen je bil predvsem zato, ker je Egipčane obdaril z znanjem balzamiranja in mumificiranja - stari Egipčani so namreč do potankosti izpilili tehniko, kako človeku odstraniti notranje organe (na primer možgane skozi nosnice), ne da bi pri tem poškodovali 'lupino'. Ko so 'izvotljeno' truplo zašili, so ga položili v natrijev lug, kjer je bilo približno 70 dni, potem pa so ga umili in ovili s povoji iz tankega platna. Notranje organe so varno shranili v kanopske žare, ki so jih položili ob sarkofag, v katerem je ležalo mumificirano truplo.
Mogočna civilizacija, ki je ob delti Nila cvetela približno 3000 let, je še danes v veliko pogledih zaradi svoje monumentalne mogočnosti tako privlačna, da v Gorenjskem muzeju pričakujejo precej obiskovalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje