Slika bo že maja na ogled v Madridu, kjer bo vrata odprla razstava Ecos de Van Dyck (Van Dyckovi odmevi). Foto: El Pais
Slika bo že maja na ogled v Madridu, kjer bo vrata odprla razstava Ecos de Van Dyck (Van Dyckovi odmevi). Foto: El Pais
Anthony van Dyck: Devica z otrokom
Že leta 1973 je restavrator Matías Díaz Padrón v svoji doktorski dizertaciji postavil tezo (da je pričujoče delo original in ne le kopija), ki se je zdaj izkazala za resnično. Foto: El Pais

V Španiji so odkrili doslej neznano sliko Anthonyja Van Dycka, flamskega mojstra iz 17. stoletja, pravzaprav najpomembnejšega predstavnika flamskega baročnega slikarstva.
Na platnu Devica z otrokom je kakopak upodobljena Marija z Jezusom v naročju, ob njej pa sedijo še "skesani grešniki" Marija Magdalena, kralj David in izgubljeni sin.

Slika je dobro stoletje ležala v kleti Kraljeve akademije lepih umetnosti San Fernando v Madridu, ker so strokovnjaki presodili, da gre za kopijo, je poročal časopis El País. To doktrino so zdaj spremenili restavratorji, ki so se julija lani slike lotili s pomočjo analize pigmentov in rentgena ter tako odkrili, da je slika dejansko delo Anthonyja Van Dycka. Pri atribuciji so jim pomagali predvsem avtorjevi "grehi" - denimo blago, ki je sprva pokrivalo Jezusovo naročje, nato pa ga je mojster sklenil zbrisati.

Preživela srd Napoleonove vojske
Platno, ki ga je Van Dyck naslikal okoli leta 1625, je bilo nekdaj del zbirke vojvod v Medini de las Torresu, ki so bili tudi španski namestniki v Neaplju. Sredi 17. stoletja so sliko prenesli v samostan El Escorial v bližini Madrida, kjer je bila shranjena tudi v času plenjenja Napoleonove vojske leta 1808, ki ga je, v nasprotju z na tisoče drugih slik, preživela brez poškodb. Pozneje so jo preselili v akademijo San Fernando.

Van Dyck, sodobnik denimo Diega Velázqueza, je bil Rubensov učenec in sodelavec, pozneje pa je postal dvorni slikar angleškega kralja Karla I. Znan je predvsem po slikanju portretov ljudi, ki so imeli kratke, šilaste brade, ki so jih po njem poimenovali vandyke. Prav tako pa je bila pozneje v modi obleka, ki so ji rekli 'van dyke'. Do svoje smrti - pri 42 letih je umrl leta 1641 - je ustvaril okrog 800 slik, s svojim slogom pa je močno vplival na angleške portretiste.

Avtoportret, ki ga je naslikal v zadnjem mesecu pred smrtjo, je bil leta 2009 na dražbi v Londonu prodan za 8,3 milijona funtov (9,5 milijona evrov).