Na razstavi v Mednarodnem grafičnem likovnem centru, ki je vrata odprla v spremstvu lomljenih ritmov DJ Dada in DJ Borke, je pod drobnogled postavljena ulična umetnost, v svetu poznana kot Street Art. T. i. street art v MGLC-ju razumejo kot protisloven pojem: je umetnost, ki to noče biti; vidimo ga, ne da bi to hoteli; nastane čez noč in tako tudi izgine; v urbani pokrajini je na ogled vsem, čeprav ga opaža in dojema le zelo specifično občinstvo.
Street Art lahko jemljemo za umetnost, igro ali politično akcijo, ki vpliva na zaznavo okolja in spreminja našo mentalno podobo o okolju. Vpliva na psihologijo mesta, občutenje mesta ter podobo o njem, saj deluje proti njegovi potrošniško naravnani vizualni podobi, ki od ljudi zahteva le pasivno opazovanje.
Street Art ni samo kracanje po zidovih
Street Art je v bistvu tehnični termin in se razlikuje od drugih oblik urbane kulture in 'umetnosti ulice', kot so ulična gledališča, festivali, performerji, glasbeniki, zidne poslikave (murali), ne nazadnje tudi grafiti. Street artisti se od grafitarjev razlikujejo po tem, da se bolj kot s spreji ukvarjajo s papirji, tiskarskimi napravami, z nožki in drugimi pripomočki. Tako izpod njihovih rok nastajajo šablone, nalepke, izrezki (cut-outs), razni plakati, paste-ups, skulpture itd.
Česa se lahko naučimo od večjih mest?
Na pričujoči razstavi se predstavljajo slovenski in mednarodni ustvarjalci. Space Invader iz Francije, Flying Fortress iz Nemčije, M-city iz Poljske in The London Police iz Nizozemske spadajo med uglednejše in najvplivnejše tovrstne tuje ustvarjalce. Na razstavi se jima pridružujeta še hrvaška avtorja Filjio & Kenova in slovenski avtorji Lele, Rone84, Ioke42, Sektion 1.3, Tacek, Zek Advance, Skrana, Ratt One in Ash.
Mesto kot mravljišče neštetih srečanj
Ulična umetnost se pojavlja povsod, kjer se srečujejo ljudje, ko hodijo drug mimo drugega, opazujejo, gledajo reklame, izložbe, potujejo od ene točke do druge. To so običajni prostori, ki povezujejo ljudi, umetnikom pa pomenijo prostor svobodnega izražanja in kritičnega reflektiranja okolja, v katerega se umeščajo. Odprite torej oči v urbanih središčih, na pomembnejših prometnih in cestnih povezavah znotraj mest in na mestnih vpadnicah ali ko hodite mimo mestnih zgradb, avtobusov in spomenikov: ulična umetnost je med nami.
Ozrite se okrog sebe
Zadnja leta pri nas najpogosteje naletimo na šablone in nalepke ob drugih šablonah, na stebrih, prometnih znakih ali zidovih. Ljubljanske ulice krasijo serije nalepk z motivom mačke v različnih položajih, miške, ekshibicionistične banane, živo rožnate nalepke, zajci, smrdeči drekci, čustveni dinozavri, samovšečni Snickersi, Tito, iztisnjene tube in stilizirani obrazi z afropričeskami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje