Razstava, ki se bo odprla nocoj ob 19.00, predstavlja stripovske ilustracije Matjaža Schmidta. za katere je nedavno prejel nagrado Gospodarske zbornice za izvirno slikanico. V slikanici Slovenske pravljice (in ena nemška) je v stripu združil in priredil 17 slovenskih ljudskih pravljic in pravljico o možicu Špicparkeljcu bratov Grimm. Komisija, ki utemeljuje nagrado, je kot izrazito novost na slovenskem literarnem in likovnem prizorišču, ki jo velja pohvaliti, poudarila to, da je Schmidt vse pravljice oblikoval kot stripe, z namenom sodobnemu mlademu bralcu približati in olajšati vstop v zanj časovno izjemno odmaknjeno ljudsko izročilo in kulturno dediščino.
Ilustracija na prvo mesto
Matjaž Schmidt se je rodil leta 1948 v Ljubljani. Najprej se je vpisal na Fakulteto za arhitekturo, nato pa se je prepisal na Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer se je specializiral za ilustratorstvo. Prvo službo je dobil kot oblikovalec v oglaševalskem podjetju, pozneje je postal učitelj likovne vzgoje. Poleg tega je ilustriral za različne časopise. Ko je bilo ilustratorskega dela preveč, je postal samostojni umetnik, kar je še danes. Ilustrira otroške revije in slikanice ter riše stripe po slovenskih ljudskih pripovedkah.
Levstikova nagrada za življenjsko delo
Lani je prejel Levstikovo nagrado za življenjsko delo. Kot je bilo zapisano v utemeljitvi, so znanje, talent, humor in veselje do slikanja tisto tkivo, ki Schmidta že skoraj štirideset let uvrščajo med najpomembnejše in najbolj zaželene ilustratorje na Slovenskem. Videti je, da besedilo, ob katerem bi se zmedel ali utihnil, ne obstaja. Za vsako pravljico, zgodbo, pesem ali članek ima svoj slikarski odgovor, vedno pravljičen in resničen obenem. Vedno drugačen, nepredvidljiv, z očarljivo hudomušno distanco, ki nikogar ne pusti ravnodušnega, je še pisalo v utemeljitvi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje