Umetniki sestavljajo platforme, ki ne delajo, kot bi pričakovali, ali pa delujejo na popolnoma nepričakovane načine. Odkrivajo družbene odnose, ki so vgrajeni v medmrežno topologijo in komunikacijske platforme s projekti, kot so R15N, offline sistem za izmenjavo datotek deadSwap in distribucijska družabna mreža Thimbl, ki temelji na medmrežnem protokolu iz 70. let prejšnjega stoljetja. Njihovo delovanje zaznamuje performativna, interaktivna, družbenoekonomska fikcija, ki predstavlja eksperimentalno tehnologijo, aktivno vključuje svoje uporabnike in jih sooča z družbenimi odnosi, ki so vgrajeni v komunikacijske platforme.
Vrzel med povezanimi in odklopljenimi
Za projekt R15N je Mreža Telekommunisten prevzela retro estetiko, da bi podala zgodbo o prevladujočemu digitalnemu razkolu med družbenimi razredi v večini lokalnih okolij. Pod vprašanje so postavili "novost" in modnost, ki določata sodobne komunikacijske platforme. Poskušajo zapolniti vrzel med tistimi, ki so povezani in tistimi, ki so odklopljeni, s tem ponovnim oživljanjem zastarele tehnologije, kot je na primer stacionarni telefon.
R15N je eksperimentalna telefonska storitev, ki nasprotuje vedno bolj razširjenim družbenim omrežjem. R15N spreminja oddajni model naključnega telefonskega klica, da bi omogočil skupnosti neposredno izmenjavo informacij. Sistem deluje tako, da samovoljno določi, kdo bo v skupnosti odgovoren za prenos sporočila; vzpostavlja ad hoc telefonsko drevo, ki skupnosti omogoča razpečevanje sporočila.
Razstavo v produkciji zavoda za sodobne umetnosti Aksioma, ki jo je oblikoval Jonas Frankki, so pripravili v sodelovanju z iniciativo reSource za transmedijsko kulturo – lokalno in translokalno medmrežno platformo berlinskega festivala transmediale, v okviru katerega je bil projekt R15N tudi prvič predstavljen.
Ob odprtju razstave, ki bo danes ob 19.00 v Projektnem prostoru Aksioma na Komenskega 18 v Ljubljani, bo Dmytri Kleiner predstavil Manifesto Telekomunisten, oddelek za "komunizem P2P" proti "kapitalizmu naročnik-strežnik". Predstavitev bo vodila Tatiana Bazzichelli, kuratorica iniciative reSource za transmedijsko kulturo ter raziskovalka, mrežna povezovalka in kuratorica, ki deluje v polju hektivizma in spletne kulture.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje