Starling, ki se je kot izviren umetnik uveljavil s projekti transformacije predmetov in že obstoječih umetnin, se bo tokrat "znesel" nad repliko bronastega kipa Warrior with Shield (Bojevnik s ščitom).
Predmet z zgodovinskim sporočilom
Novi umetniški direktor galerije Bruce Ferguson je pojasnil, da je Starlingovo delo zadnjih nekaj let del novega trenda v sodobni likovni umetnosti, ki se pogosto prepleta z umetnostjo performansa in gledališko umetnostjo v najširšem pomenu besede. Ti projekti vedno raziskujejo nekatera aktualna ali pa večna družbeno-politična vprašanja.
Drzni mladi umetniki o zgodovini ne razmišljajo več konceptualno, temveč materialno in prek raziskovanja materialnih ostalin naših prednikov razkrivajo do sedaj skrite pomene. To bo z "obdelavo" Moorovega kipa ponovil tudi Starling: "V tem projektu bo Starling vzel nekaj, nek predmet, iz enega konteksta in ga bo umestil v drug kontekst, da bi razkril njegove pomene," je zaupal Ferguson.
Najprej je bil rododendron
Čeprav metanje kipa v jezero na prvi pogled izgleda precej "cenen" projekt, pa bo nov umetniški podvih Simona Starlinga "ukradel" kar 100.000 ameriških dolarjev. Starling jih ne bo izbrskal iz svojega žepa, raje si je našel sponzorja, tako da izvedba projekta ni več ogrožena. Stekla naj bi sredi januarja. Nova umetnina Simona Starlinga je nadaljevanje njegovih prejšnjih projektov, s katerimi je raziskoval razsežnosti nacionalnih migracij pa tudi okoljevarstveno problematiko. Prejšnjič se je Starling spravil na rododendrone. rastline je izkopal na Škotskem in jih na novo posadil v Španiji, od koder izvirajo.
800 del v zahvalo
Zgodovina kipa Bojevnik s ščitom je sicer zelo zanimiva. Kip je del zbirke 800 del Henryja Moora, ki jih je umetnik sam os sebe podaril galeriji Power Plant. Dejanje je bilo znak hvaležnosti do vseh, ki so se borili v vojni za Moorov kip The Archer (Lokostrelec). Lokostrelca je Moore leta 1954 naredil po naročilu torontske mestne oblasti, da bi okrasil trg pred mestno hišo v Torontu. Prebivalci Toronta pa so bili ogorčeni nad modernističnim slogom in dejstvom, da ga je izdelal Britanec. Kar nekaj let so se vlekle razprave o tem, ali naj kip postavijo ali ne. Polemike so se končale šele leta 1966, ko so kip vendarle postavili. In spet imamo povezavo z vdorom britanske kulture, saj je avtor umetnine Britanec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje