Starling se je za nagrado potegoval tudi s kolesom. Foto:
Starling se je za nagrado potegoval tudi s kolesom. Foto:
Delo Gillian Carnegie

Nagrado, vredno 25.000 funtov, od leta 1984 podeljuje britanskemu umetniku, mlajšemu od 50 let, ki je v preteklem letu pripravil izjemnno razstavo ali drugačno predstavitev svojega dela. Vsako leto že izbor nominirancev spodbuti vroče razprave o tem, kaj je sploh umetnost, in tako je bilo tudi letos. Ob Starlingu so bili nominirani še Gillian Carnegie, ki je s slikami lastne zadnjice veljala za favoritko, Jim Lambie in Darren Almond.

Lopačolnlopa je v resnici plula
Starlingu, ki je lopo najprej preuredil v čoln in z njim plul po Renu, nato pa čoln spet postavil kot lopo, inštalacijo pa je poimenoval Shedboatshed (Lopačolnlopa) so nagrado podelili za način, kako že obstoječe predmete s pomočjo natančnih raziskovalnih procesov predela v inštalacije. Za Turnerjevo nagrado je kandidiral še z eno inštalacijo, in sicer z električnim kolesom, s katerim je prekolesaril špansko puščavo. Vsem, ki omelovažujejo njegovo delo, pa izvirni Britanec odgovarja, da so njegove inštalacije "fizična manifestacija miselnih procesov".

Vedno srečni umetnik
Nagrajenec se je tudi pošalil, da je bil že od vedno srečen umetnik. "Našel sem lopo, ki sem jo želel spremeniti v čoln, in veslo je bilo že prislonjeno ob njeno steno," je povedal in dodal, da se na podelitvi počuti dvojno srečnega, saj je moral za nagrado premagati Gillian Carnegie, Jima Lambieja in Darrena Almonda, ki jih vse močno spoštuje. Svojo sanjsko lopo je našel v švicarskem kraju Schweizerhalle, jo predelal v čoln, z njim preplul nekaj več kot deset kilometrov po Renu in čoln v Baslu spet postavil kot lopo.

Kaj je bilo še na tapeti?
Jim Lambie se je za nagrado, ki so jo med drugim osvojili že Damien Hirst, Tony Kaye, Chris Ofili in Grayson Perry, potegoval s kričeče naslikanimi ptičjimi ornamenti, ki jih je našel v trgovini s kramo. Nato jih je položil na poseben papir in nastali prizori so podobni norčavim prizorom iz šestdesetih let prejšnjega stoletja.

Darren Almond pa si je zamislil videoinštalacijo, postavljeno na štirih zaslonih. Na njih se je odvijal prizor, kako se Almondova babica vrne v plesno dvorano na obali, kjer je plesala na svojih medenih tednih.

Lani je zmagal Jeremy Deller, ki je s filmsko kamero obiskal rojstno mesto ameriškega predsednika Georgea Busha v Teksasu. Ob letošnji podelitvi nagrade, ki jo je Starlingu izročil britanski politik David Lammy, je Nicholas Serota, direktor galerije Tate, ki nagrado podeljuje, povedal tudi, da je kot kustos galerije odstopil nekdanji Turnerjev nagrajenec Chris Ofili.