Za 'urbane plombe', praznine znotraj tkiva prestolnice je 15 študentov višjih letnikov arhitekture pripravilo študije ustvarjanja prostora za ljudi in s tem oživljanja tega degradiranega območja. Med temi so nekatere praznine večje in na zeleno luč čakajo več kot 20 let, spet druge so manjšega merila, vendar s premišljenimi koraki oživijo dogajanje, s primerno zgostitvijo pa lahko ustvarijo trajnostno arhitekturo mesta Ljubljane.
Razstavljeni projekti so nastali v študijskem letu 2010/11 pod mentorstvom gostujoče profesorice Ive Smrke, sodelavke pri švicarskem arhitekturnem biroju Herzog & deMeuron. V tem času je nastalo 14 arhitekturnih projektov, ki temeljijo na močnih teoretičnih osnovah - na razmišljanjih, debatah, anketah uporabnikov prostorov, vmesnih kritikah arhitektov ter navsezadnje strokovnih člankih, objavljenih v publikaciji z naslovom Urbane plombe.
Da kritičnih območij ne bi še bolj zanemarili
Rezultati njihovega dela so že bili predstavljeni na razstavi na fakulteti z razstavo, s postavitvijo Urbane plombe, ki bo v mestni hiši na ogled do 30. marca, pa želijo tudi prebivalce Ljubljane spomniti na kritična, vendar potencialna območja ter predlagati spremembe.
Projekti so torej nastajali pod mentorstvom Ive Smrke, ki je diplomirala na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani in bila za svoje delo tako na področju arhitekture kot industrijskega oblikovanja večkrat nagrajena. Od leta 2004 sodeluje s švicarskim arhitekturnim birojem Herzog & deMeuron, kjer trenutno vodi projekt za kulturni kompleks v Sao Paulu v Braziliji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje