Gorjup je po besedah umetnostne zgodovinarke in likovne kritičarke Anamarije Stibilj Šajn "vitalen slikar, avtor, ki je v nenehnem gibanju, umetnik, ki neutrudno išče novih ustvarjalnih poti".
V njem Gorjup po besedah Stibilj Šajnove stavi na sedanji trenutek, saj sledi hipnim utrinkom, vendar se v njih reflektirajo tudi pretekla ustvarjalna prizadevanja, ki iz podzavesti pogojujejo prav takšen, specifičen likovni odgovor, njemu lasten, intimen postanek v materiji slike.
S svojimi Zgoščeninam časa in postanki v materiji slike je Gorjup "absolutni vladar slikovnega prostora". "Z barvami, ploskvami, linijami in grafizmi ga osmišlja in energetsko polni, hkrati pa mu dopušča, da nežno diha s svojo neomadeževano belino," je sklenila likovna kritičarka.
Tomaž Gorjup se je rodil leta 1950 v Ljubljani. Leta 1974 je diplomiral na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost pri prof. Janezu Berniku, leta 1976 pa zaključil magistrski študij slikarstva pri prof. Andreju Jemcu. Izhaja iz umetniške družine. Njegov oče je akademski slikar Rudi Gorjup, njegov stric pa akademski slikar Tine Gorjup. Je redni profesor za risanje in slikanje na oddelku za likovno pedagogiko Pedagoške fakultete v Ljubljani.
Gorjup deluje na področjih slikarstva, risbe, grafike, teorije likovne umetnosti in likovne pedagogike. Za svoje delo je prejel več nagrad in priznanj, med njimi leta 1981 Župančičevo nagrado. Imel je okoli sto samostojnih razstav, njegova dela pa so bila del več kot 400 skupinskih razstav v Sloveniji in tujini.
Razstava Zgoščine časa in postanki v materiji slike bo v Galeriji Kresija na ogled do 20. aprila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje