Med drugim bodo v Galeriji Jakopič gostovali domači in tuji fotografi, v Kulturnem centru Tobačna 001 bodo v ospredju večmedijske razstave, v Mestni galeriji Ljubljana pa kipi, nogomet v umetnosti in fenomen navijaških skupin.
Kipi ljudi, ki so pripomogli k razvoju Ljubljane
V Mestnem muzeju Ljubljana bodo 7. februarja odprli razstavo z naslovom Več glav ... iz kiparske zbirke Mestnega muzeja Ljubljane ... več ve. Prvič v celoti predstavljena razstava kipov, ki upodabljajo ljudi, ki so v določenem obdobju živeli v Ljubljani ter bili tesno povezani s prestolnico in njenim razvojem, bo odprta do konca prihodnjega leta.
V letu 2012 bodo nadaljevali predstavitve novih arheoloških najdb v zakladnici Mestnega muzeja Ljubljana. Do konca leta bodo predvidoma predstavljena tri najdišča in posamezne izkopanine, že januarja srednjeveška Ljubljana in najdbe s Krojaške ulice. Poleg arheoloških najdb bodo predstavili tudi druge nove pridobitve muzeja. Prva razstava v sklopu tega projekta bo secesijska jedilnica Ljubljančanke Marije Strnad – izdelek Ljubljanske obrtne šole.
Pozabljena in spet odkrita fotografska razstava Magnum
Galerija Jakopič bo med 17. januarjem in 18. marcem gostila razstavo fotografa Jožeta Suhadolnika z naslovom Album: Neue Slowenische Kunst (NSK) 1980–2000, na kateri bo predstavljenih 59 črno-belih fotografij, ki ponujajo vpogled v delovanje umetniških skupin, kot so Laibach, Irwin, Gledališče Scipion Nasice, Rdeči Pilot in Noordung.
Med 29. majem in 2. septembrom bo v Jakopičevi galeriji na ogled prva skupinska razstava fotografov agencije Magnum z naslovom Magnum's First: Obraz časa. Prvič je bila predstavljena v avstrijskih mestih med letoma 1955 in 1956, potem pa je poniknila v pozabo do leta 2006, ko so jo po mesecih restavriranja leta 2006 znova predstavili na Dunaju. Razstavljene so fotografije osmih svetovno znanih fotografov, med katerimi so tudi Robert Capa, Marc Riboud, Werner Bischof in Henri Cartier-Bresson.
Razstava del ilustratorja Edelmanna
V Galeriji Vžigalica bodo 20. marca odprli razstavo newyorške institucije Art Directors Club (ADC), ki od leta 1920 razpisuje svetovni natečaj za izbor kreativnih oblikovalskih rešitev v vizualnih komunikacijah. Med 20. junijem in 31. julijem pa bo razstavljen fotografski opus večkrat nagrajenega Klavdija Slubana z naslovom East to East: Transsiberiades.
V Vžigalici bodo 11. decembra na ogled postavili retrospektivo najpomembnejših del ilustratorja in oblikovalca Heinza Edelmanna, ki je zaslovel leta 1968 kot umetniški direktor in oblikovalec tipografije animiranega filma Yellow Submarine o Beatlih. Na ogled bo tudi naslovnica Tolkienovega Gospodarja prstanov.
Sociološka vprašanja, ki jih odpira tudi nogomet
V Mestni galeriji Ljubljana bodo 5. aprila odprli skupinsko kiparsko razstavo Pot skozi skulpture. Na ogled bodo dela Dragice Čadež, Mirsada Begića, Mirka Bratuše, Boštjana Drinovca, Metoda Frlica, Darka Golije, Marca Juratovca, Damijana Kracine, Matjaža Počivavška in Rene Rusjan. Tri mesece pozneje bodo odprli skupinsko razstavo Nogomet in umetnost. Izbrani projekti umetnikov se dotikajo problematike, povezane z nogometom in fenomenom navijaških skupin, s čimer razstava odpira sociološka vprašanja sodobne družbe.
V začetku oktobra bodo predstavili italijanskega umetnika grškega rodu Janisa Kounelisa, ki je leta 1956 emigriral v Italijo in nadaljeval študij umetnosti na Akademiji lepih umetnosti v Rimu. Pozneje se je kritično odzival na družbenopolitična dogajanja v 60. letih, opustil slikarsko prakso ter se z instalacijami in performansi uveljavil kot pripadnik Arte Povera.
Grafika v vizualni poeziji
V Kulturnem centru Tobačna 001 bo med 23. februarjem in 8. aprilom na ogled večmedijski razstavni projekt ameriškega umetnika in inženirja Jamesa Powderlyja, ki se posveča predvsem izdelavi tehnologije in medijev oziroma orodij za umetnike grafitov in politične aktiviste. Sredi septembra pa bodo odprli večmedijsko razstavo Marka Požlepa, ki ustvarja na področju slikarstva, risbe, videa, prostorske postavitve in performansa.
Bežigrajska galerija 1 bo med 4. aprilom in 2. majem gostila slikarsko razstavo Suzane Brborović, jeseni oziroma med 7. novembrom in 20. decembrom pa mednarodno razstavo grafik in knjig z naslovom Grafika v vizualni poeziji. V Bežigrajski galeriji 2 pa bo med 10. in 13. aprilom potekal Mednarodni videofestival narave 9, 10. oktobra pa bodo odprli razstavo Vladimirja Makuca Ptice: Risbe, slike in objekti 1956–2012.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje