Razstava predstavlja tudi posnetke arktičnih odprav v različnih obdobjih. Med obiski nekdanjih tradicionalnih arktičnih naselbin je na primer ekipa posnela starešine iz Nunavuta in sodelavce Igloolik Isuma Productions. Foto: Ministrstvo za kulturo
Razstava predstavlja tudi posnetke arktičnih odprav v različnih obdobjih. Med obiski nekdanjih tradicionalnih arktičnih naselbin je na primer ekipa posnela starešine iz Nunavuta in sodelavce Igloolik Isuma Productions. Foto: Ministrstvo za kulturo
Marko Peljhan
Projekti Marka Peljhana, ki je študiral gledališko in radijsko režijo na AGRFT v Ljubljani, običajno povezujejo znanost z umetnostjo. Trenutno je profesor interdisciplinarnih študij in eden izmed direktorjev Inštituta za raziskave v umetnosti na univerzi v Santa Barbari. Foto: MMC RTV SLO/A. J.

Delo Arctic Perspective Initiative (API) je na ogled na predstavništvu Kanade (Canada House), kjer so odprli razstavo Arctic Perspective. Arhitekturno je postavitev zasnoval Miha Bratina, kuratorska funkcija pa je bila v rokah organizacije The Arts Catalyst, ki podpira sodobno umetnost, prepleteno z znanostjo.
Na razstavi si je mogoče ogledati razvoj projekta preko dokumentacije, fotografij, videov in zemljevidov, posnetkov arktičnih odprav v letih 2006 in 2009. Predstavljajo pa tudi posnetke odprave, ki še poteka.

Poleg samega poteka in nastajanja projekta so na ogled še trije oblikovalski predlogi, Richarda Carbonnierja iz Kanade, Catherine Rannou iz Francija in Giuseppeja Mecce iz Italije, ki so bili med 103 prijavami izbrani na mednarodnem arhitekturnem natečaju AP. Projekt Atol, ki je partner s projektom API, vodi slovenski umetnik Marko Peljhan.

Sodobni nomadizem: Avtonomija in tehnologija na Severu
Ob odprtju razstave je potekal tudi pogovor pod naslovom Sodobni nomadizem: Avtonomija in tehnologija na Severu. Na njem so sodelovali umetnik in soustanovitelj projekta API, Marko Peljhan, znanstvenik in sociolog David Turnbull, arhitekt Richard Carbonnier, umetniška vodja HMKV Inke Arns in Michael Bravo, z raziskovalnega inštituta Scott Polar.
API si prizadeva za okrepitev in podporo lokalnih skupnosti na daljnem severu s pomočjo odprtih medijskih, komunikacijskih in okoljevarstvenih nadzornih tehnologij. Posveča se tudi ozaveščanju o kulturnem, geopolitičnem in ekološkem pomenu Arktike ter njenih avtohtonih kultur. Kot pokaže tudi razstava, pri tem umetniki arhitekti in inženirji sodelujejo s skupnostmi v kanadski pokrajini Nunavut in z drugimi skupnostmi na Arktiki.
S potrebami avtohtonih prebivalcev v mislih
Trenutno je API na stopnji gradnje bivalne, mobilne in medijsko opremljene infrastrukture, ki bo energijo pridobivala iz obnovljivih virov. Oblikovana je za potrebe avtohtonih prebivalcev, z namenom kreativnih medijskih produkcij, komunikacije in okoljevarstvene projekte. Nekateri pripadniki teh skupnosti še vedno dolgo časa preživijo stran od svojih naselbin in ljudi, zato sta mobilnost in komunikacijska infrastruktura zanje ključnega pomena.
Projekt API uresničuje skupina posameznikov in neprofitnih organizacij z vsega sveta, med njimi nemški HMKV, slovenski projekt Atol, kanadski C-TASC, islandska Lorna in britanski The Arts Catalyst.