V tamkajšnji nekdanji ribarnici so namreč odprli veliko razstavo, posvečeno Andyju Warholu, na kateri so poleg slik predstavljene tudi znamenite škatle spomina. Vanje je popartist zlagal različne podobe, zapise in predmete, nato pa jih je zaprl. Razstava bo odprta do 22. avgusta. Če ste zares zagrizeni lovci na razstave Warholovih del, naj vam namignemo, da ta čas njegove umetnine gostita tudi muzej Fontana d'Or v španski Geroni in galerija Zvezne republike Nemčije v Bonnu.
Tovarna portretov ameriške družbeNi veliko umetnikov, za katere bi lahko rekli, da so zares zaznamovali družbeno ozračje nekega obdobja. Andy Warhol je zagotovo eden od njih. Warhol ni bil le eden od začetnikov in osrednjih predstavnikov umetniškega gibanja popart, ki je razgalilo plehkost sodobne ameriške družbe, obsedene s potrošništvom in z videzom. Zaradi svojih izjav o povojni Ameriki in 'ustanovitve' svojega slovitega studia Factory (Tovarna), ki je postal zbirališče umetnikov različnih umetniških disciplin, je Warholova prisotnost močno zaznamovala Združene države v 60. in 70. letih ter takratno ameriško umetniško produkcijo.
Dobrotnik Andy Warhol
Težko si je zamisliti ekscentričnega umetnika in homoseksualca Andyja Warhola v vlogi moralnega pridigarja, ki Ameriko svari pred propadom. Pa vendar je Warhol to bil. Svoje delo, ki ga v primerjavi z genialnim slikarstvom velikih umetnikov renesanse, baroka in drugih zgodovinskih obdobij številni odpravijo kot mazaštvo, je namreč Warhol zasnoval kot ogledalo Američanom. Kaj si je mislil o sodobnem človeku, je Warhol razkril tudi s svojimi izjavami, kot je: "Mislim, da so v šestdesetih letih ljudje pozabili, kaj naj bi bila čustva. In mislim, da se nikoli več niso spomnili." Warholovo prizadevanje za boljšo družbo vse prepogosto ostaja v senci njegove kontroverzne umetnosti in lastne osebe; pa vendar je Warhol pogosto delal celo kot prostovoljec v zavetiščih za brezdomce.
Andy Warhol upravičeno velja za enega najbolj vsestranskih umetnikov 20. stoletja. Ukvarjal se je s skoraj vsemi oblikami likovne umetnosti (risba, slika, kolaž, fotografija ...), osvojil pa je tudi medij filma. Seveda pa ne smemo pozabiti niti na njegov vpliv na glasbo, ki ga je uspel izvajati prek prijateljevanja s skupino Velvet Underground.
Iskanje svoje tržne niše
Morda je težko verjeti, a celo Andy Warhol je imel 'težave' z iskanjem samega sebe oziroma svojega umetniškega izraza. Najprej se je navdušil nad liki iz risanih filmov in stripov, zanimala pa ga je tudi tipografija. A kaj, ko se je s 'prenosom' stripov na veliko platno že uveljavil Roy Lichtenstein, tipografija pa je bila 'specialnost' Jasperja Johnsa. Warhola so 'rešili' prijatelji, ki so mu svetovali, naj preprosto riše tisto, kar ima rad. In Warhol je rad jedel juho Campbell's Soup, rad je imel denar in rad je imel Marilyn Monroe. Na različne načine je upodabljal te in še nekatere motive in z njimi zaslovel. Seveda pa je ustvaril še marsikaj drugega, del tega pa predstavlja tudi nekdanja ribarnica v Trstu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje