Če v kotu ne bi bilo podpisa Adolf Hitler, se kupci ne bi 'grebli' za sliko. Foto: EPA
Če v kotu ne bi bilo podpisa Adolf Hitler, se kupci ne bi 'grebli' za sliko. Foto: EPA
Akvarel Adolf Hitlerja
Slikarstvo Adolfa Hitlerja je tehnično dokaj dovršeno, a njegove slike so - resnici na ljubo - dokaj dolgočasne. Foto: EPA

Dražba 21 del nemškega samodržca je bila popoln uspeh sicer ne prav slovite dražbene hiše Jeffrys' v mestecu Lostwithhiel v Cornwallu. Končni izkupiček prodanih del je skoraj 176.000 evrov oziroma več kot dvakrat toliko, kot so pričakovali najbolj optimistični poznavalci trga z umetninami. Dobrih kupčij niso preprečila niti natolcevanja, da so bili Hitlerjevi podpisi morda ponarejeni.

"Imam nekaj, kar lahko odnesem s seboj."
Dražba, ki je obenem tudi cirkus
Dražbe del Adolfa Hitlerja se precej razlikujejo od dražb del 'običajnih' umetnikov. Pritegnejo namreč vrsto 'firbcev' pa tudi navdušenih raziskovalcev zgodovine. Oseba, ki je za eno izmed skic odštela 3.870 evrov, je dejala, da skice ni kupila zaradi njene umetniške vrednosti oziroma lepote, ampak zato, ker je del zgodovine.

Ko smo že omenili nenavadne obiskovalce dražbe, ne moremo mimo še posebej zabavnega moškega. To je Aaron Barshak, tako imenovani terorist komedijant, ki se je 'specializiral' za vdiranje na dogodke, za katere ni prejel vabila. Med drugim je bil tako tudi že gost zabave za 21. rojstni dan britanskega princa Williama. Tudi tokrat se je izmuznil mimo varnostnikov in v nekem trenutku za eno izmed slik ponudil 6 milijonov funtov oziroma 8,9 milijona evrov. Seveda je sledila prisilna odstranitev s prizorišča tudi brez njegove udeležbe dovolj humornega dogajanja.