Resnice in laži o vlogi knjige Mein Kampf v nacistični Nemčiji. Foto: Amazon
Resnice in laži o vlogi knjige Mein Kampf v nacistični Nemčiji. Foto: Amazon

Pozdravil bi odločitev za izdajo Mein Kampfa s komentarji.

Othmar Plöckinger
Adolf Hitler: Mein Kampf
V Nemčiji je še danes prepovedano izdati knjigo Mein Kampf. Foto: EPA

O Hitlerjevem literarnem remekdelu Mein Kampf (Moj boj), ki so ga sicer do leta 1938 prodali več kot 5 milijonov izvodov, je namreč do danes obveljalo prepričanje, da se je skozi nič kaj zanimivo navajanje Hitlerjevih avtobiografskih dejstev in njegovih ideoloških prepričanj prebil le malokdo. Ali je knjiga v več milijonih domov zares le ležala na polici, je preverjal Othmar Plöckinger, ki je izdal Geschichte eines Buches: Adolf Hitlers Mein Kampf 1922 - 1945 (Zgodovina neke knjige: Mein Kampf Adolfa Hitlerja 1922 - 1945) zgodovinsko knjigo o odnosu Nemcev do knjige Mein Kampf in o njenem nastajanju.



Norčevanje se spremeni v hvalo
Mein Kamp je izšel v dveh delih. Prvi, ki ga je Hitler naslovil Eine Abrechnung (Obračun), je izšel 18. julija 1925, drugi (Die Nazionalsozialistische Bewegung) pa je postal dostopen leta 1926. Prve kritike niso bile nič kaj spodbudne, pravzaprav so bile kar žaljive. Po poročanju nemškega časopisa Der Spiegel je eden izmed kritikov knjigo preimenoval v Mein Krampf (Moj krč), časopis Frankfurter Zeitung pa je celo opozoril, da knjiga duhovno ni povsem nesporna. Čez nekaj let so pisci seveda 'udarili' povsem drugačno linijo. Po letu 1930 se je iz medijev seveda razlegalo pravoverno hvaljenje Hitlerjevih programskih in avtobiografskih zapisov.

Trdovratne zmotne predstave o nacionalsocializmu
A Plöckinger poudarja, da je bila vsebina knjige Mein Kampf tudi že pred letom 1933, ko je Hitler postal nemški kancler, znana številnim Nemcem. Pregled delovanja verskih ustanov, sindikatov, medijev in življenja elit je Plöckingerju omogočil oblikovanje malo drugačne resnice o sprejemanju Mein Kampfa. Zatrjevanje, da Nemci do leta 1933 niso poznali vsebine Hitlerjevega dela, je tako po Plöckingerjevem prepričanju "ena najbolj trdovratnih posplošitev in napačnih presoj zgodovine nacionalsocializma".

Politična preračunljivost, seveda pa tudi vedno hujša zavedenost množic sta imela za posledico, da so knjigo v svojih pridigah citirali ali povzemali celo pridigarji luteranske cerkve, o njej pa so z dokajšnjim navdušenjem pisala tudi glasila sindikatov, katerih člani so bili ogorčeni nad slabim gospodarskim položajem, iz katerega jih je nameraval izvleči Hitler. Verjeli so mu, saj je v Mein Kampfu natančno lociral sovražnika, ki spodkopava nemško blaginjo.

Zavzemanje za dopolnjeno izdajo Mein Kampfa
Othmar Plöckinger se v svojem delu ne opredeljuje do vprašanja vloge knjige Mein Kampf pri vzdrževanju Hitlerjeve oblasti. Tokrat je namreč želel le dokazati zmotno prepričanje, da so Nemci Mein Kampf le kupovali, prebiral pa ga ni nihče, niti gospodarske in politične elite, ki so Hitlerju pravzaprav omogočile vzpon na oblast. Plöckinger v knjigi tako dokazuje dobro poznavanje vsebine Mein Kampfa med člani nemške elite.

Ponovno tiskanje Mein Kampfa je v Nemčiji danes prepovedano. Kljub temu pa si Othmar Plöckinger prizadeva za to, da bi nekoč izšel Mein Kampf s komentarji, ki bi sodobnemu bralcu pomagal razumeti, zakaj je Hitler kaj zapisal in kaj so njegove misli pomenile v tedanjem družbenem in političnem okolju.

Pozdravil bi odločitev za izdajo Mein Kampfa s komentarji.

Othmar Plöckinger