Foto:
Foto:
Ilustracije Maksima Sedeja so prav gotovo dokaz, da je ilustracija lahko prava umetnina.
Utrinek z bienala ...
Maksim Gaspari je še vedno eden najbolj priljubljenih slovenskih slikarjev.

Razstava, ki si jo bo mogoče ogledati do 16. januarja 2005 v Galeriji Cankarjevega doma, predstavlja največje mojstrovine, ki so jih v zadnjih dveh letih ustvarili domači ilustratorji. Odprtje bienala je zaznamovala tudi podelitev nagrad Hinka Smrekarja, ki so najvišja slovenska priznanja za počastitev dosežkov v ilustraciji. Smrekarjevo nagrado za življenjsko delo sta prejela Marija Vogelnik in Milan Bizovičar.

Ne podcenjujte ilustracije
Bienale, posvečen ilustraciji, je za to zvrst likovnega ustvarjanja izrednega pomena, saj širša javnost ustvarjanje ilustratorjev pogosto premalo ceni. To je zagotovo posledica žalostnega dejstva, da ljudje ilustracijo običajno povezujejo z otroško literaturo in živijo v zmoti, da se izdelki, namenjeni otrokom, ne morejo pohvaliti z veliko umetniško vrednostjo.

Nastop na bienalu kot odskočna deska v poklicni svet
Poleg že uveljavljenih ilustratorjev so organizatorji v razstavni program uvrstili tudi dosežke nekaterih ustvarjalcev mlajše generacije. Prav to pa lahko močno vpliva na nadaljnji razvoj slovenske ilustracije, saj da nastop na tako pomembni prireditvi mladim ustvarjalcem nov ustvarjalni zagon, poleg tega pa jim omogoči tudi lažji dostop do založnikov. Ti namreč nastop ilustratorjev na bienalu razumejo kot dokaz odličnosti in prodornosti njihovega dela.

Ilustracija v svetu znanosti
Na letošnjem slovenskem bienalu ilustracije se je želelo predstaviti kar 72 ilustratorjev, zaradi česar je morala strokovna žirija temeljito pregledati prispela dela in narediti izbor najboljših. Žiranti, med katerimi letos najdemo Črtomirja Freliha, Staneta Jagodiča, Tatjano Pregl Kobe in Nino Pirnat Spahić, so na koncu izbrali prispevke 46 avtorjev. Omeniti pa velja tudi, da se jih pet predstavlja v kategoriji poljudnoznanstvene ilustracije, katere pomen postaja zaradi vedno večjega obsega poljudnoznanstvenih knjig za najmlajše vedno večji.

Spominjamo se začetkov
Organizatorji bienala vsako izvedbo prireditve pospremijo tudi s hommagem enemu od začetnikov slovenske ilustracije. Te časti so bili do sedaj deležni Hinko Smrekar, Gvidon Birolla in Ivan Vavpotič, letos pa bo na piedestal postavljen Maksim Gaspari.

Gasparija najdemo skoraj v vsaki družini
Maksim Gaspari prav gotovo pripada skupinici najpomembnejših slovenskih slikarjev in ilustratorjev, kar dokazuje tudi dejstvo, da so reprodukcije njegovih del med najbolj prodajanimi v Sloveniji. Poleg tega pa so njegova dela, ki jih zaradi umetnikovega izvirnega sloga prepoznavajo že otroci, še vedno med najbolj priljubljenimi motivi božičnih in novoletnih čestitk.