Roberto Benigni v predstavi TuttoDante kombinira Dantejeve verze s stand-up komedijo in petjem. Foto: EPA
Roberto Benigni v predstavi TuttoDante kombinira Dantejeve verze s stand-up komedijo in petjem. Foto: EPA
Dante
Dante v svojem največjem delu Božanska komedija opisuje lastno potovanje skozi pekel (Inferno), vice (Purgatorio) in raj (Paradiso).

Predstava z naslovom TuttoDante (Vse o Danteju) je nekakšna mešanica stand-up komedije in petja. Predstavo o Danteju, ki je svetu med drugim zapustil svoje veliko Božansko komedijo, je v Italiji že bila uspešnica, dobro so jo sprejeli tudi v Parizu, Atenah in Londonu, zdaj pa bo poskušala nasmejati še ameriško in kanadsko občinstvo. Italijanski režiser v predstavi prepeva predvsem o Danteju, kako srečuje slavne ljubimce iz zgodovine, ki se niso mogli upreti strasti.

Benigni bo Danteja najprej ponudil na ogled v San Franciscu, nato sledijo postanki v New Yorku, Montrealu, Bostonu, Torontu, Quebecu, Chicagu in nato še Buenos Airesu.

Otroška navihanost na oskarjih in v Božanski komediji
Ljubitelji filma se Benignija najbrž najbolj spomnijo po njegovem filmu Življenje je lepo, za katerega je konec 90. let osvojil oskarja za najboljšega igralca, za najboljši tujejezični film in najboljšo filmsko glasbo ter njegovem nepozabnem poskakovanju po stolih ob prevzemu nagrade. Takrat je povedal, da je otroška živahnost v njegovi naravi in da po stolih ni le plezal, ampak je poskušal leteti. S podobnim žarom govori Benigni tudi o Dantejevih verzih, v pogovoru o slavnem italijanskem pesniku pa se mu hitro prikrade šala o tem, v kateri krog pekla bi postavil italijanskega premierja Silvia Berlusconija.

Silvio Berlusconi, neusahljiv vir komedije
"Naloga komikov je, da se šalijo, ščitijo ljudi, državljane, pred močjo, ki jo ima vlada," je Benigni povedal v intervjuju za Reuters. Pravi, da mu komiki v tujini zavidajo: "Srečo imaš, Benigni, ti imaš Berlusconija." Kot napoveduje, tudi na ameriških odrih ne bo pozabil na Berlusconija, gotovo pa se bo v predstavi, ki temelji na precejšnjem deležu improvizacije in se spreminja iz enega večera v drugega, dotaknil tudi ameriške politike.

Predstavo bo izvajal v angleškem jeziku, vendar jo bo tu pa tam začinil z italijanščino. "O meni lahko rečete, kar koli želite, ne morete pa zanikati, da nisem pogumen, glede na to, da se lotevam predstave s takšnim naglasom," še pojasnjuje Benigni.

M. K.