Pred dvema letoma so dokončali tudi nebotičnik, ki slovi kot najvitkejši na svetu, a k njemu se še vrnemo. Natančne definicije supervitkih nebotičnikov ni. Vendar nekako velja, da morajo ustrezati vsaj v razmerju 10:1 ali 12:1 med višino in širino.
Prve vitke – a ne tako zelo, kot so današnji – so sicer začeli graditi že konec 19. in začetek 20. stoletja. Spodbudila jih je rast cen zemljišč in pa možnost uporabe dvigal in jeklene konstrukcije.
Kdor je lastnik zemljišča, mu to pripada navzgor do nebes in dol do pekla
Ta latinska fraza, domnevno srednjega veka, ne velja povsem. Predvsem New York je znan po določilu, da je na posamezni parceli dovoljeno zgraditi omejeno število kvadratnih metrov. Če pa tvoj sosed ne ’porabi’ vseh, ki mu pripadajo, vam lahko neporabljene proda. In tako lahko gradite višje. Tudi denimo Donald Trump je za svoj 72-nadstropni nebotičnik Trump World Tower, nekoč najvišjo stanovanjsko stavbo v mestu, "odkupil" nekaj zraka. In če gradite stavbe z manjšim tlorisom, lahko seveda gradite višje.
Ulica milijarderjev ob Centralnem parku
V zadnjih letih, predvsem od leta 2016, so ob Centralnem parku dokončali nekaj vitkih nebotičnikov in zaradi cen stanovanj z veličastnim pogledom na Centralni park so predel poimenovali Billionaires' Row (Ulica milijarderjev). Nazadnje je pozornost pritegnil projekt na naslovu 111 West 57th Street, imenovan tudi Steinway Tower, ki velja za najvitkejši nebotičnik na svetu. Projekt newyorškega arhitekturnega biroja SHoP zaznamuje stopničasti zaključek, ki sega do višine 435 metrov. Zaznamuje ga tudi vrtoglavo razmerje med višino in širino v merilu 24:1 in pa uporaba terra-cotte za poudarjene pilastre na dveh fasadah. Arhitekti so poudarili, da ta material povezuje Steinway Tower z nebotičniki "klasične dobe" newyorških nebotičnikov.
Poleg stanovanj je v nebotičniku tudi 25-metrski bazen, pa fitnes v dveh etažah, zasebna jedilnica in še nekaj luksuznih ureditev. Stanovanja so različnih velikosti. V nižjih etažah so manjša, proti vrhu obsegajo celo etažo, nekatera dve in eno celo tri. Tri etaže so nenaseljene in imajo funkcijo vetrobrana, a vseeno stolpnica ob močnejšem vetru pri vrhu niha za nekaj čevljev.
Kritike prestižnih projektov
Obstajajo tudi kritiki razvoja na Ulici milijarderjev. Objekte ocenjujejo kot znak grabežljivosti investitorjev, ki želijo iz ene parcele iztržiti čim več. Kritike so prišle tudi iz vrst stanovalcev. Bile so že pritožbe zaradi okvar dvigal in celo glede zamakanja med hudim deževjem. Stanovalci pa so plačali za stanovanja milijone. Prestižni nebotičnik na naslovu 432 Avenija Park naj bi pestile še "škripajoče" stene in celo z vodovodno napeljavo.
Pojavili so se tudi že primeri, ko skušajo kupci stanovanj v leta 2015 dokončanem objektu na tem naslovu svoje stanovanje že prodati. Denimo Jennifer Lopez in Alex Rodriguez sta stanovanje kupila leta 2018 in ga kmalu prodala. Veliko stanovanj v teh nebotičniki prek slamnatih podjetij kupujejo tujci, ki tam sploh ne živijo. Tako bo zanimivo videti, ali bo ulica milijarderjev kdaj zares zaživela z Newyorčani in kako bodo supervitke nebotičnike ocenjevali čez nekaj let. Verjetno priljubljenosti Empire State Buildinga ali Crysler Buildinga ne bodo dosegli, čeprav so v načrtu še neverjetni projekti, kot je dvojni nebotičnik, ki je v resnici orjaški obok.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje