V svojem izvajanju organist Naji Hakim povezuje orientalske odmeve libanonskih korenin z izročilom francoske orgelske tradicije. Te se je Hakim priučil med študijem na pariškem konzervatoriju. Tedaj se je tudi srečal z enim največjih skladateljev 20. stoletja Olivierjem Messiaenom. Srečanje je pravzaprav 'zakuhal' Messiaen, ki ga je pritegnil Hakimov občutek za poustvarjanje in nadaljevanje tradicije, ki izhaja iz gregorijanskega korala. Skladatelja sta ostala povezana do Messiaenove smrti, po kateri ga je Hakim tudi nasledil kot organist v cerkvi Svete trojice v Parizu.
Naklonjenost papeža Benedikta XVI.
Na repertoar ljubljanskega koncerta je Naji Hakim poleg del Johanna Sebastiana Bacha, Cesarja Francka in Louisa Vierneja postavil še nekaj svojih skladb. Hakim deluje tudi kot profesor. Na Državnem konzervatoriju regije Boulogne-Billancourt je profesor glasbene analize, kot gostujoči profesor pa deluje tudi na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu. S svojo glasbo je očaral tudi že papeža Benedikta XVI., ki je Hakimu za izjemni prispevek in delovanje v dobro Cerkve in svetega očeta leta 2007 podelil visoko cerkveno priznanje augustae crucis insigne; sicer je Hakim tudi član Združenja za mednarodno cerkveno glasbo s sedežem v Vatikanu. Naji Hakim je eden najpogosteje izvajanih sodobnih avtorjev orgelske glasbe.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje