Kot so pojasnili na Finančni upravi RS (Furs), so se za novo interpretacijo odločili že lani, podrobneje pa so jo zapisali v prenovljeni Brošuri o dohodku iz dejavnosti, ki so jo objavili februarja. "Prispevki se torej ne izvzemajo iz davčnega obračuna, ampak se oprostitev realizira prek pripoznave prihodkov in odhodkov v poslovnih knjigah," med drugim navaja brošura. Kot še piše, je to treba upoštevati že pri oddaji davčnega obračuna za leto 2020.
Vpliv na izračun dohodnine
V društvu Asociacija so zaradi sprememb zaskrbljeni, saj te zaradi višje davčne osnove, ki so ji prišteti še omenjeni prispevki, pomenijo višjo dohodnino za lansko leto za samozaposlene v kulturi oz. normirance – davčne zavezance, pri katerih se davčna osnova ugotavlja z upoštevanjem realnih prihodkov in normiranih odhodkov, ki jim prispevke plačuje država.
Teh je okoli 2000, lani pa je država posameznemu na letni ravni plačala nekaj več kot 4800 evrov prispevkov. Zato bodo morali v letošnjem letu predvidoma plačati okoli 190 evrov dohodnine več.
Vračilo sredstev?
Obenem so v Asociaciji izrazili bojazen, da bi se zaradi navedenega zapletlo tudi pri izračunu cenzusa. Samozaposleni so namreč do pravice plačila prispevkov iz proračuna upravičeni le, če njihovi letni dohodki ne presegajo nekaj več kot 20.000 evrov.
Zaradi vštevanja prispevkov med davčno priznane prihodke pa bi imeli lahko nekateri po pojasnilu Asociacije za 4800 evrov prihodkov več, kar lahko povzroči prekoračenje cenzusa, zaradi česar bi morali za leto 2020 vrniti prispevke, ki jih bo plačala država. V primeru vračila prispevkov izgubijo tudi pravico do plačila prispevkov za naprej, so dodali.
Obenem bi lahko izpadli tudi tisti, ki so bili zaradi 20-odstotnega upada prihodkov glede na leto 2019 zaradi epidemije covida-19 upravičeni do kriznega mesečnega temeljnega dohodka.
Ta bojazen naj bi bila odveč, saj naj bi bilo po neuradnih informacijah, ki jih je od Fursa dobila Asociacija, edino merilo za dodelitev temeljnega mesečnega dohodka prihodek od prodaje.
Prispevki v času epidemije
Omenjene spremembe veljajo za vse normirance oziroma za vse, ki jim prispevke plačuje država, pa tudi za vse tiste, ki so bili na osnovi zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covid-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo plačevanja različnih prispevkov oproščeni.
Kot so še pojasnili na Fursu, so prva vprašanja na to temo prejeli od samozaposlenih podjetnikov, ki so bili v času epidemije v posameznem obdobju oproščeni prispevkov in so se spraševali, ali jih morajo – tako kot tiste, ki so jih plačevali sami – upoštevati v davčnem obračunu.
Kot poudarjajo, v skladu z računovodskimi standardi vse pomoči, ki so jih prejeli na podlagi interventnih ukrepov, predstavljajo dohodke davčnega zavezanca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje