Italijanski arhitekti so namreč konec 18. stoletja zasnovali načrte za najbolj reprezentativne zgradbe prav tem pristaniškem mestu ob Črnem morju, tudi samo katedralo je na začetku 19. stoletja dokončal italijanski arhitekt. Odeška katedrala Preobrazbe Gospodove celotne straže, kakor se glasi njeno celotno ime, je ena najbolj simbolnih zgradb v kulturni in verski zgodovini ne le tega mesta, temveč tudi Ukrajine, je sporočil Unesco.
Na voljo najboljše italijanske gospodarske, tehnične in kulturne sile
Kot je nedavno sporočila italijanska vlada, lahko rimski Muzej sodobne umetnosti MAXXI in milanski Muzej oblikovanja Triennale "združita najboljše gospodarske, tehnične in kulturne sile, ki lahko prispevajo pri obnovi katedrale", poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
"Italijanske restavratorske šole univerzitetnih fakultet, specializirani inštituti, delavnice in laboratoriji so na voljo za projekt obnove in izboljšave fresk katedrale, ki so jo zadele ruske bombe," še piše v sporočilu za javnost.
Rusko obrambno ministrstvo je takrat zanikalo, da je merilo na katedralo ter da je šlo zgolj za "vojaško in teroristično infrastrukturo oblasti Kijev". Dodali so, da je bila škoda verjetno posledica zadetka ukrajinske rakete zračne obrambe.
Ukrajinski vojaški guverner Odese Oleh Kiper je sicer na družbenem omrežju Telegram zapisal, da je bilo vključno s katedralo poškodovanih 25 arhitekturnih spomenikov.
Znova zgrajena šele v novem tisočletju
Katedralo v Odesi so začeli graditi leta 1795 in jo je 13 let pozneje dokončal arhitekt Francesco Frappoli. Že leta 1936 je bila porušena pod Stalinovo diktaturo in znova zgrajena šele med letoma 1999 in 2011. Ruski pravoslavni škof patriarh Kiril, ki je glasni zagovornik napada na Ukrajino, je celo posvetil prenovljeno katedralo.
Unesco je zgodovinsko središče Odese že januarja letos uvrstil med ogrožena območja svetovne dediščine. Aprila pa je mesto obiskala generalna direktorica Unesca Audrey Azoulay, ob čemer je ta organizacija Združenih narodov sporočila, da je v mesto poslala terensko misijo z namenom, "da opravi predhodno oceno škode".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje