V tržaškem Slovenskem stalnem gledališču so nameravali novo sezono odpreti prihodnji teden, a je ta zaradi slabega finančnega položaja zaenkrat odpovedana. Foto: MMC RTV SLO
V tržaškem Slovenskem stalnem gledališču so nameravali novo sezono odpreti prihodnji teden, a je ta zaradi slabega finančnega položaja zaenkrat odpovedana. Foto: MMC RTV SLO
SSG Trst, gledališče
Predsednica upravnega sveta SSG Martina Kafol meni, da je gledališče v Trstu ena najpomembnejših ustanov Slovencev v Italiji, brez katerega je pod vprašanje postavljen tudi njihov obstoj. Foto: MMC RTV SLO
Odmevi: Pogovor z vodstvom SSG-ja
Finančna stiska tržaškega gledališča

Vodstvo stalnega italijanskega javnega gledališča v Trstu (po navedbah ravnatelja Tomaža Bana je v Italiji stalnih javnih gledaliških hiš le 17) je delegaciji stranke predstavilo stanje gledališča. Na sejah, ki sta potekale 24. in 28. avgusta, je upravni svet gledališča ugotovil, da trenutne finančne razmere ne dopuščajo rednega začetka sezone, ki so jo napovedali za 7. septembra. Prav tako so pod vprašaj postavljene obnove pogodb igralskemu in tehničnemu ansamblu, saj bi mu lahko na podlagi razpoložljivih sredstev zagotovili plače le za nekaj tednov.

Vodstvo SSG-ja opozarja, da so poleg Društva Slovensko gledališče ustanoviteljice in lastnice SSG-ja tudi občina in pokrajina Trst ter dežela Furlanije - Julijske krajine (FJK), pa te ne izpolnjujejo svojih zakonskih obvez do slednjega.

Ustanoviteljice ne izpolnjujejo svojih dolžnosti
Omenjene uprave so že prejele uradni dopis italijanskega ministrstva za kulturno dediščino, naj se sestanejo, da bi rešile strukturalno vprašanje gledališča. Prav tako so bile opozorjene, da so dolžne podpirati SSG z vsaj enako vsoto denarja, kot ga gledališču podeljuje italijanska država iz Enotnega sklada za umetnost Fus (lani je ta vsota znašala 380.000 evrov). Vendar teh dolžnosti tržaška občina in pokrajina ter deželna uprava FJK ne izpolnjujejo ter ne krijejo stroškov za delovanje gledališke dvorane, čeprav bi to morale.

Občina Trst plačuje italijanskemu stalnemu gledališču Rossetti za vzdrževanje dvorane 200.000 evrov, SSG-ju pa 5.000 evrov. Dežela FJK prispeva gledališču Rosetti 1.500.000 evrov, zasebnemu tržaškemu gledališču La Contrada 900.000 evrov, gledališču CSS iz Vidma 700.000 evrov, SSG-ju pa 250.000 evrov.

S Tomažem Banom in predsednico upravnega sveta SSG-ja Martino Kafol so se v tržaškem Kulturnem domu srečali senatorka v rimskem parlamentu Tamara Blažina, poslanec v deželnem parlamentu FJK Franco Codega, odbornica pokrajine Trst Marina Guglielmi, pokrajinski tajnik DS-ja Roberto Cosolini in svetnik iste stranke v tržaškem občinskem svetu Stefano Ukmar.

Pokrajina izrazila pripravljenost
Predstavniki stranke so se zavezali, da bodo od deželne, pokrajinske in občinske uprave zahtevali, naj sedejo k skupnemu omizju in spoštujejo zakonske obveznosti, med katerimi je tudi financiranje SSG-ja. Predsednica pokrajine Trst Maria Teresa Bassa Poropat je že izrazila pripravljenost, da sama skliče tehnično omizje.

Martina Kafol in Tomaž Ban sta v petek namenena na italijansko ministrstvo za kulturo v Rim, za 7. septembra pa je napovedan sestanek predstavnikov SSG s predstavniki krovnih organizacij Slovencev v Italiji, torej Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) in Sveta slovenskih organizacij (SSO).

Odmevi: Pogovor z vodstvom SSG-ja
Finančna stiska tržaškega gledališča