Dogodek je namenjen širši javnosti.

Organizatorji pričakujejo, da bodo z akademijo spodbudili razmislek o pomenu ohranjanja slovenske identitete in jezika v globaliziranem svetu, je za STA povedal predsednik Ustanove dr. Antona Trstenjaka Dušan Gerlovič.

Na akademiji bodo svoje poglede o delu in pomenu Jakoba Meška predstavili Mira Petrovič iz Knjižnice Ivana Potrča Ptuj, Renata Debeljak z Osnovne šole Olge Meglič Ptuj, Štefan Čelan, nekdanji direktor Znanstveno raziskovalnega središča Bistra Ptuj, in akademik Marko Jesenšek z Univerze v Mariboru.

Predavanja bodo po Gerlovičevih besedah osvetlila zgodovinsko vlogo narodnega buditeljstva, vpliv Meškovega dela na ohranjanje slovenskega jezika in slovenstva ter aktualno vlogo narodnih buditeljev v sodobnem času. Po predstavitvah bo sledila javna razprava, kjer bodo udeleženci obravnavali pomen narodnega buditeljstva v kontekstu današnjih družbenih izzivov.

Na akademiji bodo spregovorili tudi župan Občine Juršinci Robert Horvat, častni občan Juršincev in rektor Univerze Alma Mater Europaea Ludvik Toplak ter predsednik uprave Ustanove dr. Antona Trstenjaka Gerlovič.

Meško, ki je bil duhovnik, pedagog in narodni buditelj, je od leta 1867 do smrti deloval kot župnik v cerkvi svetega Lovrenca v Juršincih. Njegova zlata maša leta 1897 je prerasla v narodni tabor, kjer so se zbrali prebivalci Slovenskih goric in Ptujskega polja. Poleg pastoralnega dela je organiziral Politično in narodnogospodarsko društvo, kjer je predaval o kulturnih, političnih in gospodarskih temah ter budil slovensko narodno zavest.

Organizatorji akademije so občina Juršinci, občina Sveti Tomaž, Društvo generala Maistra Ptuj in Ustanova dr. Antona Trstenjaka.