S pogovorom z naslovom Tespisova balkanska razpotja: posebnosti gledališča in književnosti jugovzhodne Evrope se bo drevi v Vili Zlatica začel Festival slovanskih književnosti. V središču tretjega festivala, ki ga pripravlja Forum slovanskih kultur, bodo sodobne slovanske dramske pisave.

Kot so zapisali v Forumu slovanskih kultur (FKS), letošnja tema sledi uspešni uprizoritvi salonske drame V agoniji Miroslava Krleže, ki je nastala v koprodukciji s FSK-jem in je bila prav tako postavljena v ambient Vile Zlatica. Kot so poudarili v FSK-ju, je zanje kot izdajatelja zbirke Sto slovanskih romanov zanimivo zlasti, kako se literarni zvrsti proza in dramatika, ki ju letošnji festival naslavlja, medsebojno dopolnjujeta in presegata meje tradicionalnih form.

Festival bo danes ob 18. uri uvedel pogovor, na katerem bodo direktor beograjskega gledališča in festivala Bitef ter pisatelj Miloš Latinović, gledališki kritik, urednik in v. d. direktorja Prešernovega gledališča Kranj Rok Bozovičar ter režiser in vodja različnih gledališč Ivica Buljan spregovorili o Tespisovih balkanskih razpotjih oz. o posebnostih gledališča in književnosti jugovzhodne Evrope.

V sredo bo na sporedu pogovor z naslovom Iz romana na oder – preplet književnih žanrov danes, na katerem bodo sodelovali pisatelj, leksikograf in poznavalec dela Miroslava Krleže Vlaho Bogišić, pisatelj Aleksandar Gatalica in Latinović.

Na zadnji festivalski dan v četrtek pa bo potekal pogovor Krleža: V agoniji – klasična dramska besedila in njihovo sodobno branje. Sodelovali bodo Bogišić, režiserka predstave V agoniji Nina Šorak in igralec Saša Tabaković, so sporočili iz FSK-ja.

Ob tem so spomnili še, da so ob 20-letnici foruma izdali tudi jubilejno 100. knjigo v zbirki Sto slovenskih romanov – roman Filio ni doma avtorice Berte Bojetu v srbskem prevodu Ane Ristović. O knjigi in pomenu zbirke Sto slovenskih romanov so že govorili na dveh festivalskih preddogodkih v okviru Slovenskih dnevov knjige v Mariboru in Ljubljani.