Operi, v kateri med drugim nastopa Ana Netrebko, je bilo mogoče v neposrednem prenosu prisluhniti tudi na programu Ars, zatem pa bo posnetek dostopen tudi v arhivu 365. (Najdete ga lahko tudi na koncu te novice.)
Dramaturško kompleksno opero v štirih dejanjih (libreto je napisal Francesco Maria Piave) je krstno zaživela v Cesarskem gledališču v Sankt Peterburgu 10. novembra 1862. Giuseppe Verdi je z libretistom Antonijem Ghislanzonijem leta 1869 opero predelal za italijansko premiero v milanski Scali. Opera ponuja nekaj Verdijevih najslavnejših melodij.
Tokratno uprizoritev režira Leo Muscato, zbor in orkester Teatra alla Scala vodi Riccardo Chailly. Prenos se bo začel ob 18.00.
Ana Netrebko poje Leonoro, ob njej pa nastopajo še Brian Jagde (Álvaro), Ludovic Tézier (don Carlos), Fabrizio Beggi (markiz de Calatrava), Aleksander Vinogradov (pater gvardijan), Vasilisa Beržanska (Preziosilla), Carlo Bosi (Trabucco), Marco Filippo Romano (Melitone), Marcela Rahal (Curra), Huanhong Li (Župan) in Xhieldo Hyseni (Kirurg).
Izvorno je bila zgodba Moči usode postavljena v Španijo in Italijo 18. stoletja, pripoved je sledila tragični ljubezenski zgodbi med donom Álvarom in Leonoro, ki jo je uničila smrt Leonorinega brata dona Carlosa. Muscato je opero umesti v kontekst štirih konfliktov iz zgodovine – vrne se do leta 1700, nato pa prek prve svetovne vojne popelje vse do današnjih dni. "Zadnje dejanje se zgodi v sodobnem svetu ... občinstvo vidi to, kar nam mediji kažejo vsak dan – samo uničenje," je režiser opisal svojo uprizoritev novinarjem, ob tem pa dodal, da se s tem ne nanaša na specifičen konflikt.
Francoski baritonist Ludovic Tezier, ki igra dona Carlosa, pravi, da je Verdi v svojih zadnjih operah pozival k ustavitvi vojn in sovraštva. Ana Netrebko je torej Leonora, ameriški tenorist Brian Jagde pa je don Álvaro (vlogo je prevzel od nemškega pevca Jonasa Kaufmanna, ki se je umaknil zaradi osebnih razlogov).
Odprtje sezone milanske Scale je eden od vrhuncev na družabnem koledarju italijanske politične in gospodarske elite, sovpada pa s praznovanjem milanskega praznika, dneva sv. Ambroža. Dogodka se običajno udeleži tudi italijanski predsednik Sergio Mattarella, vendar pa je tokrat v Parizu na odprtju prenovljene katedrale Notre-Dame.
To bo zadnje odprtje sezone pod trenutnim umetniškim vodjem Dominiquom Meyerjem, ki ga bo februarja nasledil Fortunato Ortombrina.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje