Dominique Pilon je 9. aprila 1971 Občini Ajdovščina podaril zapuščino svojega očeta Vena Pilona, ki je še danes temelj Pilonove galerije. Takratna donacija je pomenila veliko spodbudo za odkup in preureditev umetnikove domačije, ki je s preureditvijo v mestno galerijo postala prva monografska ustanova na Slovenskem.
Nova donacija pol stoletja pozneje
Umetnikov sin je velikodušno gesto ponovil 50 let pozneje, saj je februarja letos v galerijo prispela njegova nova donacija več kot 300 stvaritev. Stalna zbirka umetnikovih del tako zdaj vključuje več kot 1500 stvaritev, so sporočili iz ajdovske galerije.
Med deli iz nove donacije so štirje akvareli iz let Pilonovega ruskega ujetništva, 23 slik v olju in gvašu iz časa okupacije Pariza, povojnega obdobja in 50. let preteklega stoletja. Ob teh pa še 70 grafik iz 20. in prav tako 50. let ter 90 risb, ki skupaj z ilustracijami in njihovimi doslej neobjavljenimi osnutki predstavljajo najštevilčnejši del donacije. S pridruženima skicirkama – eno od njiju si je delil s Francetom Miheličem – osvetljujejo različna obdobja Pilonove ustvarjalnosti.
Umetniška dela spremljajo tudi Pilonovi osebni predmeti, med katerimi je slikarsko stojalo, in arhivsko gradivo, kot so knjige in bogata zbirka družinskih fotografij.
Iz Ajdovščine v svet in znova nazaj
Veno Pilon se je v Ajdovščini rodil leta 1896. Ko je končal maturo na realki v Gorici, je svet zajela prva svetovna vojna, ki ga je kot vojaka popeljala najprej na Tirolsko, potem pa še v Galicijo. Preživel je ujetništvo v Rusiji in ves ta čas risal ter ustvaril opus risb in akvarelov, ki ponujajo vpogled v pot 27. domobranskega pešpolka, h kateremu je bil dodeljen po rekrutaciji 15. aprila 1915.
Po koncu vojne je leta 1919 kot slovenski vojak služil tudi na Koroškem. Pozneje je študiral v Pragi, Firencah in na Dunaju. Pariz je prvič obiskal leta 1925, tri leta pozneje pa se je tja preselil za štiri desetletja. Konec šestdesetih let se je po ženini smrti vrnil v Ajdovščino, kjer je umrl leta 1970.
Tudi publikacija z reprodukcijami
Ob razstavi je izšla tudi publikacija z izbranimi reprodukcijami razstavljenih del. Pripravili so tudi ustvarjalni program z vodstvi za predšolske otroke, šolarje, dijake in družine. Ob mednarodnem muzejskem dnevu, ki ga zaznamujemo 18. maja, si bo mogoče razstavo ogledati brezplačno ter se udeležiti delavnic in vodstev.
Zaradi epidemičnih razmer ne bo slavnostnega odprtja razstave, ogledati pa si jo je mogoče do 13. junija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje