Medijske tehnologije in kultura so ključno povezane z geologijo in ekologijo Zemlje, so zapisali pri galeriji. Skupna razstava fotografinje Aleksandre Vajd in vizualne umetnice Anette Mone Chisa opozarja na surovine in energetske vire za nastanek in delovanje elektronskih naprav ter okoljske posledice njihove proizvodnje in uporabe.

Razstava bo na ogled do 6. aprila, njena kuratorka je Tjaša Pogačar. Foto: Cukrarna
Razstava bo na ogled do 6. aprila, njena kuratorka je Tjaša Pogačar. Foto: Cukrarna

Razumevanje materialnosti tehnologij, ki seže onkraj razumevanja medijev kot zgolj kulturnih artefaktov, omogoča tudi razumevanje fotografske prakse v razširjenem planetarnem kontekstu, so dodali. Razstavna instalacija Fosilno sonce fotografijo prikaže kot človeški proces, ki je vpet v materialne transformacije, te pa segajo daleč v preteklost in prihodnost, onkraj naše prisotnosti na planetu.

Tehnologija: zdravilo in strup
Umetnici sta za instalacijo med drugim uporabili z bitumnom premazane ekrane in kable, ki tvorijo vozlišča ter predstavljajo vlogo in vpliv sonca na analogno in digitalno fotografijo. Kabli se v videoposnetkih prepletajo s telesi kač. "Če se težko izognemo številnim pomenom, ki jih kače nosijo v naši kulturi, njihova prisotnost na tej razstavi lahko prikliče dvojno naravo tehnologije kot pharmakona, ki je hkrati zdravilo in strup, odvisno od njegove uporabe," so pojasnili.

Fotografinja in vizualna umetnica Aleksandra Vajd (1971) je leta 1997 diplomirala na ljubljanski veterinarski fakulteti, leta 2001 pa magistrirala iz fotografije na akademiji FAMU v Pragi. Med letoma 2004 in 2006 je v okviru Fulbrightove štipendije študirala na State University of New York v New Paltzu. Vodi oddelek za likovno umetnost na Akademiji za umetnost, arhitekturo in oblikovanje UMPRUM v Pragi. Kot sodobna umetnica deluje tako v Sloveniji kot mednarodno. Za sabo ima vrsto skupinskih in samostojnih razstav, kuratorskih projektov in delo sourednice revije Fotograf. Od leta 2013 deluje pod okriljem zasebne galerije Drdova Gallery.

Romunska vizualna umetnica in performerka Anetta Mona Chisa (1975) živi v Pragi. Diplomirala je na Akademiji za likovno umetnost v Bratislavi. Njena dela so bila med drugim razstavljena v galeriji Art in General v New Yorku, Muzeju sodobne umetnosti Moca v severnem Miamiju in na 54. beneškem bienalu, piše na spletni strani Monoskop. Ukvarja se s performansom, razstavnimi instalacijami in videom.