Fotodokumentacija performansa Nosimo naš prostor je opomnik na dogodke, ki so se zgodili ob deložaciji uporabnikov tovarne Rog. Akterji so se z balo belega blaga odpravili na različne lokacije mesta, kjer so jo razprostrli in umestili na javne površine. Udeleženci performansa s stanjem na sami tkanini, ki materializira njihovo mesto, obenem pa jih od tega izolira, so z akcijo simbolično zavzeli svoj prostor na javni površini z jasno postavitvijo meje, so zapisali na inštitutu Tam-Tam.

Uradno odprtje razstave bo danes ob 17.00. Foto: Tam-Tam
Uradno odprtje razstave bo danes ob 17.00. Foto: Tam-Tam

Boj za javni prostor
Avtorica projekta Iva Suhadolnik Gregorin performans opiše kot "obliko tihega protesta", kjer se udeleženci s subtilno, a pomenljivo gesto, zoperstavijo mehanizmom oblasti in njihovim kapitalističnim namenom, ki jih postavljajo pred dobrobit ljudi. Javni prostor je osrednjega pomena za politično in družbeno življenje v mestih. Koncept pravice do mesta predvideva dostop do javnega prostora in sodelovanje pri njegovem upravljanju. Ključna vprašanja v povezavi z javnim prostorom so odnosi vključenosti in izključenosti različnih skupin ljudi, tudi tistih, ki od družbe pogosto niso zaželene.

Ulica postane razstavni prostor
Ulične galerije Tam-Tam v Mariboru, Kranju in Ljubljani so neodvisen projekt inštituta Tam-Tam, ki mladim obetavnim umetnikom nudijo prostor za predstavitev najširšemu krogu občinstva, mimoidočim pa nenadejan umetniški utrinek, ki bogati javni prostor.

Galerije v vseh treh mestih so do zdaj na ogled postavile dela več kot 200 umetnikov; njihov cilj je, z izdelano vizijo plakatnim panojem na nepričakovani lokaciji vdihniti novo življenje ter v proces povezati ustvarjalce najrazličnejših umetniških praks, so še zapisali na inštitutu Tam-Tam – neprofitnem zavodu za promocijo in spodbujanje ustvarjalnosti na področju plakatne umetnosti.