Po besedah predsednice zveze Dragice Čeč želijo zaobjeti raznorodne teme, od digitalizacije do različnih interpretacij istih dogodkov. "Ker je jubilejno, 40., zborovanje slovenskih zgodovinarjev, nismo želeli omejevati različnih zgodovinarjev, ki so vpeti v zelo različne raziskovalne projekte, z neko tematiko, kar je po navadi rdeča nit naših zborovanj. Po drugi strani pa je taka obletnica čas, da naredimo nekaj metodološke in vsebinske refleksije lastnega dela," je povedala za STA.
Ob tem je izpostavila posebno aktualno temo, s katero se ukvarjajo prav novogoriški zgodovinarji z Univerze v Novi Gorici, dotika pa se nove evropske perspektive. V njej ima kulturna dediščina osrednje mesto.
"Vidimo pa, da se velikokrat s to kulturno zgodovino in zgodovino na splošno ukvarjajo ljudje, ki niso najprimernejši za ukvarjanje s to tematiko. Čeprav Evropska unija namenja večja sredstva za tovrstne dejavnosti, ni nujno, da bodo te teme iz kulturne dediščine strokovno primerno obravnavane," je še povedala.
Na zborovanju imajo letos 81 referatov, avtorjev pa je celo nekaj več. Na zborovanje v Novo Gorico je prišlo približno 120 udeležencev.
Ob začetku današnjega dogajanja so udeležence pozdravili novogoriški župan Samo Turel, programski vodja Javnega zavoda GO! 2025 Nova Gorica-Gorizia, Evropska prestolnica kulture Stojan Pelko in direktorica Pokrajinskega arhiva v Novi Gorici Tanja Martelanc.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje