Nominirance je izbrala strokovna žirija v sestavi predsednica Vesna Jevnikar in člana Tomaž Toporišič ter Jakob Ribič, ki je izbirala med 35 prispelimi besedili. Izbrala je tudi tri nominirance za nagrado za mladega dramatika, za katero se je potegovalo 11 besedil.
Znova je med nominiranci lanska dobitnica Grumove nagrade Katarina Morano, tokrat z besedilom Kako je padlo drevo. Za nagrado pa se ponovno potegujeta tudi že njena večkratna prejemnika Matjaž Zupančič, tokrat z besedilom Te igre bo konec, in Rok Vilčnik – rokgre z besedilom Meja. Žirijo je prepričalo tudi besedilo Deklici Nine Kuclar Stiković ter Tekst telesa Anje Novak – Anjute.
Za nagrado za mladega dramatika se bodo potegovali Manca Lipoglavšek z besedilom Zamrzovanje, Iva Š. Slosar z delom Kako se smeji papež in Jaka Smerkolj Simoneti s Pesmijo ptic v drevesnih krošnjah.
Po besedah žirije vse nominacije obravnavajo relevantne, aktualne, pomembne in sveže tematike. Pri tem avtorjem velikokrat uspe izumiti lastne jezike dramskega, postdramskega in dramskega po postdramskem. "Zvrstno so ta besedila raznolika, včasih tudi hibridna, sveža, nekatera obrtno odlično izdelana, druga z nekaterimi še ne čisto razrešenimi dilemami na ravni sižeja in fabule," še piše žirija.
Dodala je, da omenjena besedila praviloma predstavljajo pravi izziv za uprizarjanje. "Lahko pa, kot je pred desetletji zapisal veliki mag Heiner Müller, s svojim upiranjem samoumevnemu uprizarjanju prinesejo gledališke presežke, predvsem pa je njihovo branje pretežno presežni užitek, ki nas ne pusti indiferentnih," nadaljujejo.
Zadovoljni so, da je bila letos bera prijavljenih besedil tako za nagrado Slavka Gruma kot za mladega dramatika raznolika in kakovostna. Zato so za obe nagradi nominirali maksimalno predvideno število možnih besedil.
"Verjetno se je tudi zaradi spremenjenega pravila za prijavo, ki omogoča širši spekter prijavljenih, izkazalo, da je dramsko pisanje lepo razvejano, včasih celo izjemno kvalitetno," ugotavlja žirija, a dodaja, da ga kljub temu občasno še vedno zaznamujejo tudi površnost, obrtna neizdelanost in nedoslednost ter včasih tudi začetniške napake.
Najboljša dela še bolj kot lani izkazujejo tematsko, motivno in zvrstno raznolikost ter izdelanost, kar priča o tem, da je slovenska dramatika v dobrem stanju. Poleg tega je bila tudi letos v obeh kategorijah opazna velika stopnja kritičnosti. "Očitno se dramatika še kako zaveda, da živimo v času velike politične krize, ki je hkrati lokalna in globalna in se je v zadnjem letu samo še zaostrila," piše žirija.
Grumovo nagrado in nagrado za mladega dramatika bodo podelili 7. aprila na sklepni slovesnosti 53. Tedna slovenske drame, ki se bo v Kranju tradicionalno začel 27. marca, na svetovni dan gledališča. V tekmovalnem in spremljevalnem programu festivala se bo zvrstilo 12 predstav, v dodatnem programu pa 13 dogodkov, med njimi tudi trije koncerti in predstava, namenjena mlademu občinstvu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje