Zapisnik Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) razkriva, da naj bi Janković poskušal vplivati na postopke na sodišču, poroča portal 24ur. Svet na Kanalu A in Večer dodajata, da je NPU na željo direktorja Tritonisa Damjana Bremca naredil uradni zaznamek. Povedal naj bi jim, da je Janković prek svojih posrednikov pogojeval vračilo kupnine za parkirišče na Vojkovi cesti v Ljubljani s tem, da Bremec na sodišču s svojimi izjavami ne obremeni Jankovića in tako pripomore k zaključku kazenske ovadbe.
Večer navaja Bremčevo izjavo, da ga je dvakrat obiskal Miloš Milović, ki naj bi bil Jankovićev lobist. Povedal naj bi mu, da je nekdanji odvetnik, zaposlen v znani odvetniški pisarni in da ima neomejen dostop do Jankovića. Večer tukaj dodaja, da je Milović nekdanji svetovalec uprave odvetniške pisarne Čeferin.
Župan Janković očitke zanika
Janković pa trditve, da je prek svojih posrednikov pogojeval vračilo kupnine podjetju Tritonis, označuje kot "eno veliko neumnost". Direktor Tritonisa Damjan Bremec namreč ni bil vabljen kot priča na zaslišanje pred uvedbo preiskave, hkrati je sodnica tudi predlagala senatu, da se preiskava ne uvede, opozarja župan.
Janković priznava, da je Milović družinski prijatelj, a zanika njegovo posredniško vlogo. Dejal je, da je Milović prišel enkrat z Bremčevo odvetnico k njemu na sestanek, kar naj bi bila Bremčeva želja. Na sestanku je Milović ponudil poravnavo, Janković je predlog sprejel in ga predal pravni službi ter odvetniški pisarni občine, a je bil predlog zavrnjen. Z odločitvijo, da se ne gre v poravnavo, ampak počaka na revizijo vrhovnega sodišča, je bil pred dvema mesecema seznanjen tudi Bremec, je povedal Janković.
"To on dela že dve leti, da z mediji napada župana, in ko bo sodba izdana, bom razmislil o postopkih," je glede Bremca napovedal Janković. Po njegovem mnenju so navedbe, naj pozabi določene dogodke, sicer ne bo dobil kupnine, čista izmišljotina. "To je samo ustvarjanje pritiska - ali na sodišče ali pa na državljane zaradi volitev," je še menil Janković.
Zemljišče že pripadalo drugim lastnikom
Zgodba sicer sega še v leto 2009, ko je Mestna občina Ljubljana podjetju Tritonis prodala 1.600 kvadratnih metrov parkirišča za približno milijon evrov. Podjetje je na zemljišču želelo graditi, nato pa ugotovilo, da je zemljišče pripadalo lastnikom okoliških stavb kot funkcionalno zemljišče, med lastniki pa sta bila tudi ministrstvo za obrambo in podjetje PNZ svetovanje, projektiranje.
NPU je oktobra lani zoper Jankovića, sodnega cenilca in še eno osebo vložilo tudi kazensko ovadbo zaradi domnevne goljufije. Okrožna državna tožilka Blanka Žgajnar je aprila letos na ljubljansko okrožno sodišče vložila zahtevo za sodno preiskavo, Janković pa je bil pred odločitvijo o uvedbi preiskave zaslišan pred nekaj tedni. Večer sicer poroča, da naj bi preiskovalna sodnica po neuradnih podatkih odločila, da bo primer predala v odločanje zunajobravnavnemu senatu.
Janković je ob ovadbi dejal, da je bila prodaja zakonita in je potekala na javni dražbi, notar pa je potrdil, da je pogodba pravno nesporna in da so imeli na občini več sto primerov takšnih prodaj. V povezavi s poslom je steklo tudi več tožb.
Višje sodišče je sklenilo, da je pogodba o prodaji nična in nima pravnih učinkov. Hkrati je višje sodišče ugodilo zahtevi PNZ-ja po razveljavitvi prodajne pogodbe, ljubljanski občini pa naložilo plačilo za skoraj 16.000 evrov sodnih stroškov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje